2017-03-02 19:34:46
Φωτογραφία για Πρόκριση με τη ψυχή στο στόμα για τον ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, έπαιξε με τη… φωτιά αλλά τελικά προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, παρά την ήττα που γνώρισε στην Τούμπα από την Ξάνθη με 0-1. Το γκολ του Γιουνές στο 64′ άγχωσε τον Δικέφαλο, αλλά τελικά, σε συνδυασμό με το 1-2 του πρώτου ματς, πέτυχε τον στόχο του. Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή της μπάλας αλλά ήταν φλύαρος στο παιχνίδι του, φτάνοντας λίγες φορές στην αντίπαλη περιοχή και μην μπορώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει σε κάποιο γκολ.

Επικίνδυνοι βέβαια δεν ήταν ούτε οι φιλοξενούμενοι καθώς δε δημιούργησαν καθαρή φάση για γκολ και αναλώνονταν σε πλαγιοκοπήσεις χωρίς αποτέλεσμα. Όσα δεν έγιναν σε 40 λεπτά αγώνα, έγιναν στα τελευταία πέντε του πρώτου μέρους. Στο 40′, μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Κίτσιου, ο Πέλκας έστειλε με ψαλιδάκι την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ζίφκοβιτς. Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Ξάνθης να χάσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της
. Στο 43′, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Καρασαλίδης εντελώς μόνος στη μικρή περιοχή, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-0 με μόλις τρεις τελικές από κάθε ομάδα…Τα δεδομένα άλλαξαν στο 64ο λεπτό, όταν η Ξάνθη κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ένα κακοστημένο τοίχος, μια μη αντίδραση του Γλύκου και ένα έξυπνα χτυπημένο φάουλ του Γιουνές έκαναν το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, βάζοντας "φωτιά" στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι πλέον ήθελαν ένα γκολ για να πάρουν αυτοί την πρόκριση, κάτι που φάνηκε να αγχώνει τους παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα με την μπάλα στα πόδια, και έδιναν μέτρα στον αντίπαλο όταν βρίσκονταν σε θέση άμυνας. Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ έπαιξε λίγο πιο έξυπνα, κρατώντας καλύτερα την μπάλα παίζοντας με το χρόνο, ενώ έχασε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Μπίσεσβαρ στο 90′. Η Ξάνθη πίεσε στο φινάλε αλλά το 0-1 δεν άλλαξε…