2017-03-02 22:00:11
Φωτογραφία για Ατρόμητη πρόκριση για τον Ολυμπιακό
Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά του επαναληπτικού προημιτελικού Κυπέλλου στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο, στη ρεβάνς του 0-0 του Καραϊσκάκη. Ο Ατρόμητος είχε παθητικό ρόλο σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του τελική στο ματς (!), στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους. Γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς ο Κιβρακίδης ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ πριν τροφοδοτήσει τον σκόρερ Ντάουντα.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο αντέδρασε υποδειγματικά και με τέρματα των Ρομαό στο 63' και Φορτούνη στο 71', έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση. Το κακό για τον Ατρόμητο ήταν πως δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου την μπάλα και από το ξεκίνημα ουσιαστικά είχε υποχρεωθεί σε παθητικό ρόλο. Ο Ολυμπιακός έπαιζε στο μισό γήπεδο τους Περιστεριώτες. Είχε την κατοχή, καλή κυκλοφορία της μπάλας και κυρίως παίκτες με διάθεση να βγαίνουν πρώτοι στην φάση. Στο 83ο λεπτό ο Ντα Κόστα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (δεν παίζει την Κυριακή στην Τούμπα), ο Ολυμπιακός ωστόσο διαχειρίστηκε με υπομονή και ψυχραιμία τα τελευταία λεπτά του αγώνα και με το τελικό υπέρ του 2-1, πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.