2012-05-25 00:57:45
Φωτογραφία για Ισοφάρισε ο ΠΑΟ τη σειρά
Μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη 2ο τελικό στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα με 81-79 του Ολυμπιακού και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Οι Πράσινοι έχοντας κορυφαίο του ματς τον Δημήτρη Διαμαντίδη, είχαν ένα εκρηκτικό 3ο δεκάλεπτο με κύριο εκφραστή τον Κώστα Καϊμακόγλου, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να ροκανίζουν τη διαφορά, που έφτασε ακόμα και στο +16, και να μετατρέψουν σε ντέρμπι τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Εκεί ο Βασίλης Σπανούλης αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο και πλέον, η σειρά μεταφέρεται ξανά στο ΣΕΦ την προσεχή Κυριακή (27/5, 19:00).

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με το... κοντέρ του να σταματάει στους 23 πόντους, ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Κάιλ Χάινς με 18.

Πολλές άστοχες προσπάθειες και από τις δύο ομάδες στα πρώτα 4 λεπτά, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να δίνει ώθηση στον Παναθηναϊκό, 8-3 στο 6'. Ο Μάριτς για τον Παναθηναϊκό και ο Μάντζαρης για τον Ολυμπιακό έφτασαν γρήγορα τα δύο φάουλ και αντικαταστάθηκαν από Μπατίστ και Σλούκα αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός υστερούσε στην τελική προσπάθεια, κάτι που όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός... με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 16-17 η ομάδα του Πειραιά από τρίποντο του Γκετσεβίσιους. Ο τελευταίος τράβηξε πάνω του την άμυνα του Παναθηναϊκού, οι διάδρομοι άνοιξαν για Παπανικολάου (6 πόντους, 5 ριμπάουντ), και Χάινς.

Με λέι απ του Διαμαντίδη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 20-19 στο πρώτο δεκάλεπτο με τους διαιτητές να σφυρίζουν κάθε επαφή και τις δύο ομάδες να έχουν εκτελέσει 26 βολές στο α΄ μέρος. Τα 3 φάουλ του Μάντζαρη και τα 2 του Σπανούλη αποτελούσαν πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους με την έναρξη της 2ης περιόδου.

Βουγιούκας και Χάινς πέτυχαν διαδοχικά καλάθια για τις ομάδες τους στην αρχή, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +5, 31-36, 3.32’’ πριν το τέλος του α΄ μέρους με δύο διαδοχικά καλάθια του Πρίντεζη (πρώτοι πόντοι του στον αγώνα).

Περπέρογλου και Καϊμακόγλου μείωσαν στον πόντο 35-37 και ο Ιβκοβιτς είδε αμέσως μετά και τον Σλούκα να φορτώνεται με 3 φάουλ... εν τη απουσία του Λο. Φτάνοντας τους 11 πόντους ο Διαμαντίδης μείωσε και σε 36-37 για να λήξει το α' μέρος, 38-41 υπέρ των «ερυθρόλευκων», με το Νο 13 του ΠΑΟ να μετρά 13 πόντους.

Με επιμέρους σκορ 18-4 ξεκίνησαν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς στο β' μέρος (4 πόντοι του Γιασικεβίτσιους, 9 του Καϊμακόγλου και 5 του Μπατίστ), 56-45. Κι απ’ το 40-45 από Κέσελ και Ντόρσεϊ ουσιαστικά ακολούθησε ένα 16-0 σερί που έκανε τους φιλάθλους ν’ αρχίσουν να τραγουδούν και πάλι στις κερκίδες.

Όλα είχαν ξεκινήσει από την άμυνα του Παναθηναϊκού (13 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα στην 3η περίοδο). Απέμεναν 4.13 για τη λήξη της 3ης περιόδου και ο Χάινς πήγε στη γραμμή των βολών, μετά το φάουλ του Μπατίστ, 56-47. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και με +16, 63-47, με τρίποντο του Διαμαντίδη. Μέχρι το 30΄ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 67-59, με τρίποντο Μάντζαρη και λύσεις από Χάινς (4 φάουλ), Παπανικολάου.

Τρίποντο, 70-59, με το... καλημέρα στην 4η περίοδο πέτυχε ο Καλάθης. Κι όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φωνάξει ζωντανός και να μειώσει στον πόντο. Συγκλονιστικό το φινάλε στο ΟΑΚΑ ανέδειξε νικητή τον Παναθηναϊκό, αν και οι φιλοξενούμενοι (με τρίποντα από Πρίντεζη, Παπανικολάου) μείωσαν 77-76 με τον Σπανούλη... από το -16. Άστοχος σε τρίποντο ο Καϊμακόγλου, άστοχος και ο Παπανικολάου έξω από τα 6.75.

Ο Διαμαντίδης διαμόρφωσε το 79-76, αλλά 1.13 πριν το τέλος ο Χάινς κέρδισε φάουλ από τον Γιασικεβίτσιους, 79-78, στον πόντο πάλι ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Αμερικανού. Μετά από άστοχες προσπάθειες δύο πόντων των Γιασικεβίτσιους και Μπατίστ, ο Καϊμακόγλου πήρε το επιθετικό, αλλά ο Πρίντεζης έκλεψε την μπάλα.

Απέμεναν 38'' και ο Σπανούλης κατέβαζε την μπάλα. Αποφάσισε να πάρει επάνω του την επίθεση, ήταν όμως άστοχος σε τρίποντο. Ο Πρίντεζης έκανε φάουλ στον Γιασικεβίτσιους για να σταματήσει τον χρόνο (15,5''). Στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Μπατίστ κάρφωσε εντυπωσιακά μετά από ασίστ του Καϊμακόγλου, 81-79.

Το τελικό 81-79 διαμόρφωσε ο Σπανούλης με 1/2 βολές... ο Παπαδόπουλος πήρε το ριμπάουντ, μετά τη χαμένη βολή του αρχηγού του Ολυμπιακού, αλλά υπέπεσε σε λάθος και η κατοχή πήγε στον Παναθηναϊκό που μόλις είχε ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Διαιτητές: Τανατζής, Γκόντας, Πηλοϊδης

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 67-59, 81-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου 7, Μπατίστ 11, Λόγκαν, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 23 (2 και 4 ασίστ), Βουγιούκας 4, Ν. Καλάθης 4 (1), Σμιθ 4, Καϊμακόγλου 11 (1), Γιασικεβίτσιους 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 18, Άντιτς 4, Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 7, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8 (2), Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 5 (1), Σλούκας 4 (1), Κατσίβελης.