2017-11-13 00:07:25
Φωτογραφία για Η Αφρική κυριάρχησε στον Μαραθώνιο της Αθήνας
Μακράν των υπολοίπων 35.000 συμμετεχόντων οι δρομείς από την Αφρική - Εκπληκτική η επιτυχία του εμβληματικού 35ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας.Μια πεντάδα δρομέων από την Κένυα κατέκτησε τις πέντε πρώτες θέσεις στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Νικητής, στην πρώτη του συμμετοχή, αναδείχθηκε ο 23χρονος Σάμουελ

Καλαλέι, ο οποίος κάλυψε την απόσταση των 42.195 μέτρων σε 2 ώρες 12 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα. Πίσω του, με διαφορά 2 λεπτών, τερμάτισε ο Μίλτον Ρότιτς, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Γιέγκο Κίπτοο, με διαφορά περίπου 4 λεπτών από τον Καλαλέι.

Ο πρώτος Έλληνας στον εμβληματικό αγώνα και 8ος στην γενική κατάταξη ήταν ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος, με χρόνο 2:27'21". Στα 27 του χρόνια ο δρομέας του Παναθηναϊκού στέφθηκε για πρώτη φορά στην σταδιοδρομία του πρωταθλητής Ελλάδας. Ο δεύτερος αθλητής με τα ελληνικά χρώματα ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης του Φιλοπρόοδου Βροντάδων, σημειώνοντας χρόνο 2:28'19" και τρίτος ο Παναγιώτης Καραΐσκος του Πανελληνίου, με επίδοση 2:28'57".

Στην κατάταξη των γυναικών, με τις δάφνες της νικήτριας έφυγε από την Αθήνα η Μπεντάρου Μπαντάνε από την Αιθιοπία, η οποία σταμάτησε το χρονόμετρο στο 2:34'18". Δεύτερη ήταν η Άλις Τζεπκεμπόϊ Κίμπορ από την Κένυα με 2:34'22" και τρίτη η, επίσης Κενυάτισσα, Νάνσι Αρουσέι με χρόνο 2:34'50". Στην τέταρτη και πέμπτη θέση βρέθηκαν δύο Ελληνίδες, η Ουρανία Ρεμπούλη του ΑΓΕΣ Κάμειρος με χρόνο 2:49'06" και η Γλυκερία Τζιατζιά του ΠΑΟ με 2:51'14".

Στην κούρσα των 10 χιλιομέτρων νικητής ήταν ο Χρήστος Καλλίας με χρόνο 30'50". με δεύτερο τον Νίκο Φράγκο (31'38") και τρίτο τον Αχιλλέα Τζανετόπουλο (31'40"). Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη (35'58"), εμπρός από την Ιταλίδα Σάρα Γκαλιμπέρτι (36'21") και την τρίτη, Αναστασία Καρακατσάνη (36'47").

Στα 5 χλμ. νίκησε ο Γιώργος-Μιχαήλ Τάσσης ο οποίος κάλυψε την απόσταση σε 14'51", εμπρός από τον Μάρκο Γκουρλιά με 15'19" και τον Γιώργο Μίνο (15'24").

Στις γυναίκες που δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στην πιο μικρή διαδρομή, κυρίαρχη αναδείχθηκε μια παγκόσμια πρωταθλήτρια στον Μαραθώνιο, η Ρόουζ Τσελίμο από το Μπαχρέιν -αν και κενυατικής καταγωγής. Ο χρόνος που πέτυχε ήταν 16'40", με δεύτερη την Ελληνίδα Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου 17'24" και τρίτη την Ανθή Κυριακοπούλου 17'41".