2018-04-19 00:13:08
Φωτογραφία για Ο Σάρας τον έκανε πελάτη
Ο Ολυμπιακός σε ένα από τα χειρότερα βράδια του στην φετινή Euroleague και εμφανώς επηρεασμένος από τους τραυματισμούς που ταλανίζουν την ομάδα το τελευταίο χρονικό διάστημα, γνώρισε την ήττα από την Ζαλγκίρις στην παράταση με 87-78 και πλέον θα πρέπει να πάρει τουλάχιστον ένα παιχνίδι στο Κάουνας, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν ακόμα και στο +15 στο πρώτο δεκάλεπτο όμως η Ζαλγκίρις ανέβασε την απόδοσή της στην συνέχεια και πήρε το προβάδισμα, με τον Βασίλη Σπανούλη να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο στο τελευταίο λεπτό.

Εκεί η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη, κάνοντας έτσι το 1-0 και μεταφέροντας την σειρά στην Λιθουανία. Πλέον το πολύ δυνατό σύνολο που έχει χτίσει ο Γιασικεβίτσιους έχει εκείνο το αβαντάζ της έδρας και ονειρεύεται πλέον βάσιμα την επιστροφή σε Final-4 μετά από 19 χρόνια (τότε το τρομερό σύνολο του Γιόνας Καζλάουσκας είχε πάρει το τρόπαιο στο Μόναχο) ενώ ο Ολυμπιακός καλείται να μαζέψει τα κομμάτια του, να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά την Παρασκευή παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που τον ταλανίζουν και να πάει για μία τουλάχιστον νίκη στο Κάουνας ώστε να μείνει ζωντανός στο δρόμο προς το Βελιγράδι.