2018-06-23 20:15:07
Φωτογραφία για Το Μεξικό μια ανάσα από τη πρόκριση στους 16
Το Μεξικό είναι αναμφίβολα από τις ευχάριστες εκπλήξεις αυτού του Μουντιάλ, αφού μετά την Γερμανία κέρδισαν με 2-1 και τη Νότιο Κορέα κι έκαναν το 2Χ2 και πλέον βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκριση. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το πρώτο δεκάλεπτο με την πρώτη υποψία φάσης να έρχεται  στο 12ο λεπτό όταν ο Τσιτσαρίτο πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στην κόντρα ο Χουάνγκ έκανε όμορφη προσπάθεια και σέντρα από αριστερά αλλά ο Μουν δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι

και στο 22’ ο Σον έφυγε στην κόντρα, σούταρε τρεις φορές αλλά βρήκε σώματα και τις τρεις. Από το κόρνερ ο Κι πήρε την κεφαλιά και ο Οτσόα έδιωξε και στην κόντρα ο Λοσάνο δεν βρήκε για λίγο την μπάλα μετά από γύρισμα του Λαγιούν από δεξιά. Και στο 24ο λεπτό ο Γουαρδάδο από αριστερά έκανε το γύρισμα, ο Γιανγκ βρήκε την μπάλα με υψωμένο το χέρι και ο Μάζιτς έδωσε με τη μίας το πέναλτι
. Ο Βέλα ανέλαβε την εκτέλεση και  από την άσπρη βούλα έκανε το 0-1. Μάλιστα στο 28’ ο Γιο έδιωξε με τα ακροδάχτυλα το πλασέ του Λαγιούν από το ύψος του πέναλτι, ενώ δέκα λεπτά  μετά, ο Οτσόα πρόλαβε σωτήρια τον Σον. Στο 43’ ο Λοσάνο από αριστερά έκανε φανταστική ενέργεια αλλά σούταρε λίγο έξω. Στο 56’ ο Οτσόα μάζεψε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Κι, ενώ στο 58’ ο Γιο πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Γουαρδάδο.  Στο 61’ το σουτ του Λι κόντραρε σε σώμα αμυντικού και στην κόντρα το σουτ του Βέλα πέρασε μόλις έξω. Και στο 65’ ο το Μεξικό βγήκε ιδανικά στην κόντρα, ο Ερέρα έδωσε αριστερά στον Τσιτσαρίτο που άδειασε έναν αντίπαλο και με πλασέ έγραψε το 0-2 κι έφτασε τα 50 γκολ με τη φανέλα του Μεξικού. Στο 74’ οι Κορεάτες έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Οτσόα να είναι εκτός τέρματος, ενώ στο 90+3’ ο Σον με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 1-2.