2018-09-01 22:00:05
Φωτογραφία για Αποθέωση για τα τρομερά πιτσιρίκια του Παναθηναϊκού
Ο νεανικός Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην Ξάνθη και πήρε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα σβήνοντας το ντροπιαστικό -6 που είχε επιβληθεί στην ομάδα εξαιτίας της τραγικής διοίκησης του Γιάννη Αλαφούζου. Πρωταγωνιστές και σκόρερ ήταν δυο από τα πιτσιρίκια του τριφυλλιού, οι Γιάννης Μπουζούκης και Δημήτρης Εμμανουηλίδης. Ο πρώτος και πάλι με αριστερό «κεραυνό» άνοιξε το σκορ όπως και στην Ξάνθη,

ενώ ο δεύτερος αυτή τη φορά στην πρώτη καλή ευκαιρία που του παρουσιάστηκε έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο αρχηγός, Δημήτρης Κουρμπέλης, που σκόραρε το 3-1 με πέναλτι. Εξαιρετικοί για τους «πράσινους» ήταν και αρκετοί ακόμα νεαροί, όπως ο Μαυρομμάτης που στάθηκε καλά στην άμυνα, αλλά και ο Στάικος στη μεσαία γραμμή. Καλές εντυπώσεις άφησε και ο Καμπετσής στην πρώτη του συμμετοχή με τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Χατζηγιοβάνης άρχισε να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας και το πέναλτι με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ.Ο Γιώργος Δώνης έχει τεράστια συμβολή στην κατάκτηση του τριπόντου καθώς στο ημίχρονο έκανε ματ με την είσοδο στο ματς των Καμπετσή και Εμμανουηλίδη και την τροποποίηση του σχηματισμού του Παναθηναϊκού από 3-4-2-1 σε 4-2-3-1
. Ο Εμμανουηλίδης ήταν η «χρυσή αλλαγή» και η αποκάλυψη του ματς αλλά και ο Καμπετσής ήταν εξαιρετικός στο ντεμπούτο του γεμίζοντας την αντίπαλη περιοχή και φανερώνοντας τις τεχνικές αρετές του. Η Λαμία, που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 από στατική φάση στο 36΄ ο  με κεφαλιά του Αντέτζο, έλεγξε το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο είχε ρόλο κομπάρσου και μοιραία σημείωσε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα. Σε κάθε περίπτωση, ο Παναθηναϊκός κρατάει το τελικό 3-1 υπέρ του, που του δίνει ψυχολογία και «σβήνει» το ντροπιαστικό -6 και πλέον πάει στη διακοπή  του πρωταθλήματος με… άλλον αέρα.