2018-09-20 23:19:33
Φωτογραφία για Ήττα με κάτω τα χέρια για τον ΠΑΟΚ
Με την Τσέλσι να κάνει επίδειξη ποιότητας και τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι κρίθηκε στο γρήγορο γκολ του Γουίλιαν και έμεινε στο 0-1. Η Τσέλσι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μπάρκλεϊ στον άξονα έκλεψε την μπάλα, έτρεξε με αυτήν μέχρι τα όρια της μεγάλης περιοχής και με κάθετη πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Γουίλιαν, που  έσπασε το οφσάιντ του ΠΑΟΚ και με πλασέ έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά μετά, ο Πέδρο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μοράτα άφησε πίσω του τον Χατσερίντι, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ ενώ στο 14’ μετά  από κόρνερ, ο Πασχαλάκης έκανε τραγική έξοδο αλλά η κεφαλιά του Κρίστενσεν έφυγε έξω. Στο 19’ ο Ρίντιγκερ έβγαλε βαθιά μπαλιά στον Μοράτα, αυτός άφησε και πάλι πίσω του τον Χατσερίντι, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ, ενώ στο 27’ ο Ισπανός άδειασε τον Βέρνμπλουμ αλλά σούταρε άστοχα
. Ο ΠΑΟΚ δεν υπήρχε στο γήπεδο, με την Τσέλσι να έχει 82% κατοχή και να αγγίζει το 0-2 στο 38’ όπως και στο 39’. Η Τσέλσι βγήκε ιδανικά στην κόντρα, ο Αλόνσο από αριστερά έδωσε έτοιμο γκολ στον Πέδρο, ο οποίος πλάσαρε πάνω στον Πασχαλάκη. Και από το κόρνερ, ο Μοράτα πήρε ξανά την κεφαλιά αλλά και πάλι αστόχησε. Στο ίδιο τέμπο και η επανάληψη με την Τσέλσι να κρύβει την μπάλα στο 49’ και τον Γουίλιαν να σουτάρει από πλάγια αριστερά και τον Πασχαλάκη να μαζεύει με δυσκολία. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να περάσει τη σέντρα αλλά η Τσέλσι συνέχιζε να αστοχεί. Έτσι στο 57’ μετά από λάθος ρου Βέρνμπλουμ, η μπάλα στρώθηκε στο πέναλτι, αλλά ο Γουίλιαν αμαρκάριστος σούταρε άστοχα, ενώ στο 62’ ο Αλόνσο από αριστερά άδειασε τον Βιεϊρίνια κι έκανε το σουτ, αλλά η πάλα κόντραρε στον Χασερίντι κι έφυγε έξω. Στο 72’ ο Πέδρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Πασχαλάκη να λέει όχι, ενώ στο 76’ το μακρινό σουτ του Γουίλιαν έξυσε το δοκάρι του ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ με την είσοδο των Ουάρνατ και Πρίγιοβιτς έδειξε περισσότερο "ζωντανός" στο γήπεδο, κυκλοφόρησε λίγο την μπάλα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 80′ μπήκε και ο Μπίσεσβαρ, ο ΠΑΟΚ πίεσε, έκανε 2-3 τελικές προσπάθειες, ανησύχησε την Τσέλσι, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος…