2018-10-08 21:47:09
Φωτογραφία για Δούλεψαν και οι δύο για τον ΠΑΟΚ
Για τον ΠΑΟΚ δούλεψαν ΑΕΚ και Ολυμπιακός, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο ΟΑΚΑ (1-1), δίνοντας το δικαίωμα στον Δικέφαλο να ξεφύγει περισσότερο στην βαθμολογία, παρότι ξεκίνησε τη σεζόν με -2. Ο αγώνας, τον οποίο διηύθυνε ο Δανός Κριστόφερσεν, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού δημιουργήθηκαν λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στο 58΄ με γκολάρα του Φορτούνη, που νίκησε τον Μπάρκα με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή, ενώ για την ΑΕΚ ισοφάρισε ο Μπακασέτας στο 90΄ με κεφαλιά. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο πρώτο 45λεπτο, με τον Μπακασέτα (22΄) οι «κιτρινόμαυροι» και τον Χασάν (44΄) οι Πειραιώτες. Βάσει της συνολικής εικόνας του ντέρμπι ίσως το 1-1 να κρίνεται ως το δικαιότερο αποτέλεσμα καθώς στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ των πολλών απουσιών ήταν καλύτερη και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός. Όμως οι ερυθρόλευκοι "κράταγαν" σφιχτά το μεγάλο διπλό μέχρι το 90' και φυσικά το χρονικό σημείο της ισοφάρισης αφήνει μόνο πίκρα στον Πέδρο Μαρτίνς και τους παίκτες του, ειδικά από τη στιγμή που στο 93' ο Φετφατζίδης εντελώς μόνος με τον Μπάρκα από απίστευτα ευνοϊκή θέση στο ύψος της μικρής περιοχής και δεξιά, σούταρε με το αριστερό στις... μπεκάτσες και στέρησε από τον Ολυμπιακό μια μεγάλη νίκη.