2018-10-13 16:39:42
Φωτογραφία για Ζωντανή για τη πρωτιά η Εθνική
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με ένα γκολ του Μήτρογλου στο 65', επικράτησε με 1-0 της Ουγγαρίας, για την 3η αγωνιστική του Nations League και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρωτιά. Το ματς ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για την Εθνική μας ομάδα, ωστόσο στη συνέχεια έγινε μέτριο προς κακό με αρκετά φάουλ,

αλλά και λανθασμένες μεταβιβάσεις των δυο ομάδων. Αξιοσημείωτη φάση είναι αυτή του 10ου λεπτού,όπου η Ουγγαρία απείλησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάργκα, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα. Η Εθνική μας έδειξε να μην μπορεί να απειλήσει, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα, με το οποίο μπήκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, η Ουγγαρία είχε ευκαιρία με το ξεκίνημα. Σέντρα του Μπέσε, κεφαλιά του Ζάλαϊ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μπάρκα. Στο 49' η Ελλάδα απάντησε. Μετά από πάσα του Φορτούνη για τον Μπακάκη, εκείνος έβγαλε την παράλληλη σέντρα, αλλά τελικά έδιωξε με γροθιές ο Γκιουλάσι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν αυτό που άνοιξε τελικά το σκορ στο 65ο λεπτό. Ο Τσιμίκας έβγαλε... συστημένη σέντρα για τον Μήτρογλου, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Ο ρυθμός έπεσε περισσότερο στη συνέχεια, με τον Χριστοδουλόπουλο στις καθυστερήσεις να κάνει ένα σουτ, το οποίο έπεσε και σε έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία ο Γκιουλάσι. Το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.