2018-10-18 23:59:19
Φωτογραφία για Η Γκραν Κανάρια πλήρωσε τα...σπασμένα του Παναθηναϊκού
Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στην Γκραν Κανάρια με 102-87 μετά την εκτός προγράμματος ήττα στο Μόναχο από την Μπάγερν. Οι «πράσινοι» είχαν σε εκπληκτική κατάσταση τους Καλάθη και Λάνγκφορντ  ενώ στη δεύτερη περίοδο «πάτησαν» γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, με τους Ισπανούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Οι πράσινοι φαίνεται ότι πήραν το... μάθημα τους στον αγώνα με την Μπάγερν και με εξαίρεση το κακό ξεκίνημα έκαναν ένα πολύ καλό ματς, ειδικά στην επίθεση. Οι παίκτες του Πασκουάλ σούταραν σταθερά με πάνω από 60% στα δίποντα (συνολικά είχαν 37/58), με τον Καταλανό τεχνικό να βλέπει παίκτες που θέλει να δώσουν παραπάνω βοήθειες (βλ. Λεκαβίτσιους, Τόμας) να παίζουν με τον τρόπο που πρέπει...Επίσης, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης φαίνεται ότι σταδιακά μπαίνει κι αυτός στο κλίμα. Γενικότερα, πάντως, ήταν μια πολύ καλή ομαδική εμφάνιση, η οποία ήταν αυτό που... χρειαζόταν μετά από το άσχημο αποτέλεσμα στη Γερμανία. Οι 87 πόντοι στην άμυνα είναι σίγουρα ένα στοιχείο που θα εξετάσουν ο Τσάβι Πασκουάλ με τους παίκτες του κι ειδκότερα οι 32 πόντοι που δέχθηκαν στην τέταρτη περίοδο, έστω κι αν όλα είχαν κριθεί.