2018-10-26 00:06:06
Φωτογραφία για Αυτοκτόνησε ο ΠΑΟΚ
Ένας αγνώριστος ΠΑΟΚ γνώρισε άκρως απρόσμενη ήττα από τη Βίντι στην Τούμπα με 0-2 για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Έτσι «έσβησε» μόνος του το διπλό επί της Μπάτε Μπορίσοφ και έκανε άνω-κάτω τη βαθμολογία του ομίλου και τις πιθανότητες πρόκρισης. Το πρώτο 20λεπτο είχε πολύ… Κρέσπο.

Ο Ισπανός αμυντικός έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 6′ με κεφαλιά, αλλά και με σουτ στο 23′. Στο ενδιάμεσο όμως έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής, καθώς ένας λάθος υπολογισμός του έφερε το γκολ για τη Βίντι. Στο 12′, αντί να διώξει την μπάλα, έδωσε το δικαίωμα στον Νεγκό να κάνει σέντρα και ο Χούζτι με προβολή μέσα στη μικρή περιοχή έκανε το 0-1 για τη Βίντι. Ο ΠΑΟΚ, παρά ο γεγονός ότι είχε μεγάλα ποσοστά κατοχής και σχετικά καλές κινήσεις μέσα στο γήπεδο, έπαιξε μεν στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό του αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια κλασική ευκαιρία. Στο 34′, ο Πέλκας απείλησε με μια κεφαλιά, όπως και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ένα σουτ
. Λίγο νωρίτερα όμως, στο 45′, είχε έρθει μια δεύτερη ψυχρολουσία για τον Δικέφαλο. Μετά από κόρνερ από τα αριστερά, ο Μάτος έχασε τον Στοπίρα, και αυτός με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-2, και πάλι κόντρα στη ροή του ματς. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο η κατοχή μπάλας ήταν 70%-30% υπέρ του ΠΑΟΚ και οι τελικές 7-3. Παρόλα αυτά, το 0-2 ήταν το σκορ που έγραφε ο φωτεινός πίνακας…Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Ουάρντα στη θέση του Λημνιού και τον ΠΑΟΚ να έχει ανηφόρα μπροστά του. Στο 51′ ήρθε ένα σουτ του Ελ Καντουρί που έφυγε άουτ, ενώ στο 52′ ο Λουτσέσκου άλλαξε άρδην την ομάδα του. Έβαλε τον Πρίγιοβιτς αντί του Σάχοφ και δίπλα στον Καρέλη, άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 και έφερε τον Πέλκα στα πλάγια και τον Ελ Καντουρί στα χαφ. Οι φιλοξενούμενοι πάντως, όσο περνούσε η ώρα, έκλειναν ακόμα περισσότερο τους χώρους, με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να δυσκολεύεται να φτάσει στην περιοχή και σε θέση βολής. Στο 66′ μπήκε και ο Μπίσεσβαρ αντί του Καρέλη, με το σύστημα να επανέρχεται στο 4-2-3-1. Στο 74′, ένα σουτ του Βαρέλα απέκρουσε ο Κόβασιτς, ενώ ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του ίδιου έφυγε λίγο άουτ. Στο 86′, σε τετ α τετ του Χότζιτς, ο Πασχαλάκης βγήκε νικητής. Τελευταία φάση του ματς ήταν μια καλή εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ στο 93′ που έδιωξε ο Κόβασιτς. Το 0-2 παρέμεινε…