2018-11-09 00:41:58
Φωτογραφία για Περίπατος του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη
Περίπατος του Ολυμπιακού επί της Ντουντελάνζ στο Καραϊσκάκη για την 4η ημέρα των ομίλων του Europa League με 5-1 και ικανοποίηση τόσο στον Πειραιά όσο και στην ομάδα του Λουξεμβούργου με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Κι αυτό διότι από τη μια ο Ολυμπιακός σημείωσε πέντε γκολ και "ξεμπούκωσε" έστω και αν ο αντίπαλος είναι επιπέδου... Football League

και συνεχίζει να βρίσκεται στο κυνήγι της πρόκρισης και από την άλλη η Ντουντελάνζ σημείωσε το πρώτο γκολ της ιστορίας της στο Europa League. Το ματς δεν σηκώνει ιδιαίτερης κριτικής καθώς η διαφορά δυναμικότητας είναι χαώδης και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι, το 5-1 με σκορ ημιχρόνου το 4-0-μάλλον... τιμητικό είναι για το συγκρότημα του Ντίνο Τοπμέλερ. Πλέον ο Ολυμπιακός έχει 7 βαθμούς στον όμιλο, όσους και η Μίλαν, ενώ η Μπέτις προηγείται με 8 βαθμούς και η πρόκριση θα παιχτεί μεταξύ των τριών στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές
. Ο... χορός των τερμάτων άνοιξε μόλις στο 6' με τον Βασίλη Τοροσίδη να εκμεταλλεύεται ασταθέστατο διώξιμο του πορτιέρε της Ντουντελάνζ και να βάζει την προβολή στο σουτ του Καμαρά γράφοντας το 1-0. Το δεύτερο ερυθρόλευκο τέρμα ήρθε από τον Φορτούνη εννιά λεπτά αργότερα, όταν από σέντρα του Ναουέλ από αριστερά και ανικανότητα δύο αμυντικών να διώξουν τη μπάλα κλωτσόντας... αέρα, ο "Φορτού" είπε "ευχαριστώ" και με πλασέ σαν σε προπόνηση έκανε το 2-0. Στο 26' ο Λάζαρος με εναέριο βολέ από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Φορτούνη έκανε το 3-0, ενώ στο 36' ο Φορτούνης με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ποντένσε έγραψε το 4-0 διπλασιάζοντας τα δικά του τέρματα. "Μελανό" σημείο στο πρώτο μέρος, ο τραυματισμός του Ναουέλ ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έριξε... ταχύτητα, ο Νάτχο δέχτηκε μια κλωτσιά και αποχώρησε και αυτός τραυματίας στο 61' και η Ντουντελάνζ έκανε το 4-1 με το παρθενικό της τέρμα στους ομίλους του Europa League στο 69' με τον Σινάνι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Φετφατζίδης πλάσαρε εκτός περιοχής τον Μπονεφουά, ο Χασάν στην πορεία της μπάλας της άλλαξε πορεία και έγραψε το 5-1. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και παρά τις προσπάθειες του Θρύλου για έκτο γκολ, το τελικό σκορ ήταν το 5-1.