2018-12-01 20:27:47
Φωτογραφία για Πρώτη νίκη για ΑΟ ΡΗΓΑΝΑ, 3-0 τον ΗΡΑΚΛΗ ΑΣΤΑΚΟΥ
      Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΟ Ρηγανά απέναντι στον Ηρακλή Αστακού με 3-0, τον οποίο έπιασε και στην βαθμολογία (11 βαθμοί).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και νίκησαν δίκαια, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στη μετριότητα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά με λιγοστές φάσεις και το μόνο που χρήζει αναφορά ήταν το γκολ που σημείωσε η ομάδα του Β. Ζώη....      Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της επανάληψης έγινε η φάση, η  οποία ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Συγκεκριμένα ο πρώτος βοηθός Αντωνόπουλος υπέδειξε παράβαση μέσα στην περιοχή στην ανατροπή του Στραβοδήμου από τον τερματοφύλακα Κατερινόπουλο.

Μια απόφαση που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι στον διαιτητή Γκιάφη, ωστόσο ο Ζαχαράκης εκτέλεσε το πέναλτι κάνοντας το 2-0.

Η ροή του αγώνα

3΄Πολύ καλό σουτ από τον Φ. Κορομηλά άουτ

7΄σουτ από τον Κοτρότσο από καλή θέση  η μπάλα άουτ

22΄1-0 Ατομική προσπάθεια και σέντρα από τον Κάππα, ο Στραβοδήμος με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

29΄Μακρινό σουτ από τον Κοτρότσο η μπάλα στα χέρια του Μαυρούλια

46΄Πέναλτι για τον ΑΟ Ρηγανά μετά την ανατροπή του Κατερινόπουλου στον Στραβοδήμο.

47΄2-0 Ο Ζαχαράκης ευστόχησε στο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Στραβοδήμος από τον Κατερινόπουλο.

67΄Κοντινή κεφαλιά από τον Γιαννειό, ο Καραχάλιος απομακρύνει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή του τέρματος

73΄ 3-0  Φάση διαρκείας στην εστία του Ηρακλή. Αρχικά το κοντινό σουτ του Φάτσαλη αποκρούστηκε από τον Κατερινόπουλο (οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή), στη συνέχεια ο Καλογεράκης βρήκε μόνο του τον Φάτσαλη, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

75΄Κεφαλιά από τον Ταφάνι η μπάλα άουτ

85΄Δυνατό σουτ από τον Φάτσαλη απομάκρυνε ο Κατερινόπουλος

94΄ Δυνατό σουτ από τον Κοντοζήση άουτ

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκιάφης με βοηθό τον Αντωνόπουλο και τον Ροδάτο.

ΑΟ Ρηγανά (Βαλάντης Ζώης): Μαυρούλιας, Καλογεράκης (75΄Πελεκάνος), Κάππας, Κορομηλάς Φ., Κωστής, Καραχάλιος, Στραβοδήμος(55΄Κωστόπουλος), Ζαχαράκης, Τουρλίδας (72΄Φάτσαλης), Κορομηλάς Α. (90΄ Τσακνής), Αυγέρης.

Ηρακλής Αστακού (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Λιβάνης Π., Λίλας, Κωνσταντίνου, Κατσιγιάννης (63΄Κοντοζήσης), Τζακώστας, Ταφάνι, Κοτρότσος, Γιαννειός (67΄Κελεπούρης), Καραλής (63΄Τσιλίκας).

-12

* Τρίκαρδος Κατοχής, Δόξα Καινουργίου, Αράκυνθος Ματαράγκας και Μεδεών Κατούνας έχουν από έναν αγώνα λιγότερο