2018-12-03 22:00:08
Φωτογραφία για Αγχωτική νίκη για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Παναιτωλικό
Ούτε με τον Παναιτωλικό στο Καραϊσκάκη δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός να περάσει ένα "ήσυχο" βράδυ καθώς κατάφερε μετά το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και την αποβολή των Αγρινιωτών στο 53' να δεχτεί γκολ για το 2-1 και να... καρδιοχτυπά ως το τελευταίο σφύριγμα. Τέλος καλό όλα καλά πάντως στο ματς της 12ης αγωνιστικής, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να φτάνει σε αγχωτικό αλλά πολύτιμο τρίποντο.

Οι ερυθρόλευκοι δεν έβγαλαν κάτι διαφορετικό στο χορτάρι από τα συνηθισμένα. Είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έκαναν φάσεις, σημείωσαν δύο γκολ στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με σουτ του Ποντένσε που κόντραρε σε πόδια αμυντικού στο 11' και στο 25' έκαναν το 2-0 με τον Γκερέρο, όμως δεν το... χάρηκαν όσο θα ήθελαν. Παρά το γεγονός ότι όλα ήταν... τέλεια για τους Πειραιώτες στο πρώτο ημίωρο και έκλεισαν το ημίχρονο με αβαντάζ δύο τερμάτων, κατάφεραν ξανά να... αγχωθούν. Έμεινε ο Παναιτωλικός με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χαντάκια με το ξεκίνημα σχεδόν του δευτέρου μέρους και αντί να έχουμε στη συνέχεια "βομβαρδισμό" από τους ερυθρόλευκους για να φτάσουν επιτέλους σε μια ευρεία και άνετη νίκη μετά από μήνες στο πρωτάθλημα, όχι μόνο δεν συνέβη αυτό αλλά δέχτηκαν και γκολ από τον Καμαρά στο 70' και οι Αγρινιώτες ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και στη διεκδίκηση του αποτελέσματος. Ευτυχώς, δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου ως το τέλος και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη που τον κρατάει στο -6 από την κορυφή.