2018-12-08 00:20:30
Φωτογραφία για Μπαίνει σε περιπέτειες ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στην πρωτοπόρο της διοργάνωσης και γνώρισε την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε με 69-81 και τρίτη διαδοχική μετά από αυτές σε Βιτόρια από Μπασκόνια και Μόσχα από Χίμκι. Η Φενέρ ξεκίνησε κάπως νευρικά την αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ (3 λάθη, 1 επιθετικό), όμως η αστοχία των ''πρασίνων'' ήταν η βασική αιτία που μετά από 5 λεπτά αγώνα, το σκορ ήταν στο 6-10.

Ο Σλούκας ευστόχησε για 3 πάνω σε άμυνα για το 6-13 και ανάγκασε τον Πασκουάλ να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός είδε τους φιλοξενούμενους να κλείνουν ιδανικά την άμυνά τους, με αποτέλεσμα το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους παίκτες του Ομπράντοβιτς στο +6 (12-18). Ο Τσάβι Πασκουάλ επιστράτευσε το Νίκο Παππά, με τον έλληνα γκαρντ να δίνει 5 γρήγορους πόντους στην ομάδα του για το 17-20 (12'13''). Η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε καταφέρει να κρατήσει τη Φενέρ σε μόλις 2 πόντους μετά από 4'29'' στη δεύτερη περίοδο, όμως το πρόβλημα στην επίθεση ήταν εμφανές (7/12 δίποντα, 2/14 τρίποντα).Με το σκορ στο 31-32, ο Κάλινιτς ευστόχησε για 3 για το 31-35, 5.8'' πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με τον Λεκαβίτσιους να κάνει το coast to coast και να βάζει ένα πολύ δύσκολο καλάθι στην εκπνοή (33-35)
. Στο δεύτερο μέρος, Λάνγκφορντ και Γκιστ έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα, όμως δύο χαμένα λέι απ των πρασίνων είχαν ως αποτέλεσμα η Φενέρ να εξακολουθεί να προηγείται (39-42, 23'16''). Μία καλή επίθεση των φιλοξενούμενων, βρήκε το Λοβέρν να καρφώνει με άνεση, ενώ στην επόμενη φάση ο Λοτζέσκι αστόχησε από τη γωνία, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο και το Γάλλο σέντερ να καρφώνει ξανά (39-46, 25'). Ο Καλάθης που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε σκοράρει, έκανε ένα γρήγορο 5-0 και έφερε τον Παναθηναϊκό στον πόντο (47-48).  Οι δύο ομάδες πήγαιναν... πόντο πόντο και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 52-56. Η Φενέρ είχε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε στο +7, όμως ο Παππάς δεν αστόχησε πίσω από τα 6.75 και ο Βουγιούκας εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Καλάθη για το 59-61 (33').  Την ώρα που οι παίκτες του Πασκουάλ έδειχναν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους, ήρθε ο Κάλινιτς να ευστοχήσει ξανά για 3 και να βάζει την ομάδα του στο +10 για πρώτη φορά στο ματς. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα και ο Παναθηναϊκός έδειχνε ανήμπορος να επιστρέψει και τελικά γνώρισε την δεύτερη φετινή του ήττα στο ΟΑΚΑ με 69-81.