2018-12-16 21:24:28
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ψυχή και επέστρεψε στις νίκες
Σε ένα ματς που στο τέλος έγινε θρίλερ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει 1-0 τον Ατρόμητο και να επιστρέψει στις νίκες στη Super League. Οι «πράσινοι» έβγαλαν ψυχή και καρδιά, καταφέρνοντας να πάρουν ένα υπερπολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια, χάρη στην τρομερή γκολάρα του Μακέντα και την απόκρουση πέναλτι του Διούδη στην ανύπαρκτη παράβαση που ανακάλυψε ο Σιδηρόπουλος,

και να βάλει τρεις  ακόμα βαθμούς στο… σακούλι του. Ο Ατρόμητος επιβεβαίωσε ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στο φετινό πρωτάθλημα, είχε δύο δοκάρια, το δεύτερο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπουσούλατζιτς, αλλά έφυγε με άδεια χέρια από το ΟΑΚΑ. O Μακέντα άνοιξε διάπλατα (26’) το δρόμο προς την επιστροφή του «τριφυλλιού» στις νίκες (παρεμπιπτόντως ο Ιταλός τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου), ο Διούδης ήταν αυτός που κράτησε το τρίποντο, αποκρούοντας με θαυμάσια εκτίναξη το πέναλτι του Κουλούρη (63’), αλλά και την προβολή του επιθετικού του Ατρόμητου στο 75’, πραγματοποιώντας μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα. Στα τελευταία λεπτά, ο Ατρόμητος ενέτεινε την πίεση του, αφήνοντας παράλληλα ανοιχτούς χώρους στην άμυνα, τους οποίους αν και θέλησαν, δεν εκμεταλλεύτηκαν οι «πράσινοι». Στο άλλο άκρο του γηπέδου, η άμυνα «καθάριζε» ό,τι πήγαινε να γίνει επικίνδυνο, μέχρι το τέλος, όπου έμεινε μάλιστα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χρήστου Δώνη με κίτρινη κάρτα.