2019-01-18 22:07:11
Φωτογραφία για Μπαίνει σε μπελάδες ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός  δεν ήταν καλός για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς και γνώρισε την ήττα (82-69) από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, πέφτοντας στο 8-11. Οι «πράσινοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, πληρώνοντας την έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα. Οι «πράσινοι» μπαίνουν σε μπελάδες πλέον και έκαναν ένα βήμα πίσω στο «κυνήγι» της οκτάδας,

με τους Λιθουανούς να τους «πιάνουν» στην κατάταξη μετά από 19 αγωνιστικές. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, με τους Τόμας και Γκιστ να δείχνουν «ζεστοί», ενώ στο αμυντικό κομμάτι είχε κρατήσει στο 0 τη Ζαλγκίρις στα πρώτα 4 λεπτά (0-9). Οι γηπεδούχοι έδειξαν να συνέρχονται από το αρχικό σοκ και ισορρόπησαν την κατάσταση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -6 (13-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» απέκτησαν διψήφια διαφορά με τον Παπαγιάννη να πετυχαίνει δύο γρήγορα καλάθια (16-26, 12')
. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους μέσα σε 2 λεπτά έτρεξαν ένα 11-0 σερί και έφεραν... τούμπα το παιχνίδι (27-16) με τον Ντέιβις να φτάνει τους 8 πόντους (14'). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 16' (29-30), ωστόσο τα «φτηνά» λάθη των γηπεδούχων έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να πάρει κεφάλι στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 33-37. Ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο δεύτερο μέρος, έκανε 5 πολύ γρήγορα λάθη, η αστοχία έκανε την εμφάνισή της και η Ζαλγκίρις το εκμεταλλεύτηκε. Βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με τους Ουλανόβας και Ουάιτ και πήρε εκείνη διψήφιο προβάδισμα, κάνοντας 13-0 σερί μέσα σε 5 λεπτά (46-37, 25')! Οι «πράσινοι» βρήκαν στηρίγματα από τους Καλάθη και Μήτογλου και μείωσαν στους 3, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Κιλπάτρικ με όμορφη ατομική προσπάθεια μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (52-51). Η αστοχία έκανε ξανά την εμφάνισή της για τον Παναθηναϊκό και η Ζαλγκίρις έφτασε στο +6 (59-51, 32'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και ο Ουόλτερς ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +8 (67-59) στα 4' πριν τη λήξη. Λίγο αργότερα ο Γκιστ αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ο Ουόλτον έκανε το 2/2 από τη γραμμή των βολών για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των Λιθουανών (71-61, 37'), ενώ οι Γκριγκόνις και Ουάιτ με δύο γρήγορα καλάθια ανέβασαν τη διαφορά στο +15, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα με 69-82 και να υποχωρούν στο 8-11.