2019-01-21 21:56:48
Φωτογραφία για Έγινε...πελάτης της Λαμίας
Ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού είναι η Λαμία, η οποία βρήκε ξανά τρόπο να κερδίσει τους «πράσινους», μετά το Κύπελλο, αυτή τη φορά πάλι με 1-0 και χωρίς να υπάρχει δικαιολογία αφού ο αγωνιστικός χώρος δεν είχε ούτε χιόνια, ούτε λίμνες νερού από τη βροχή. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν είχε καλή απόδοση σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα, αμυντικά είχε προβλήματα

ενώ και τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί με τους Μακέντα και Καμπετσή να χάνουν τα… άχαστα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Λαμία, μάλιστα, δεν είχε σκοράρει εδώ και επτά ματς πρωταθλήματος αλλά κατάφερε να το κάνει με τον Φακούντο Μπερτόλιο να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ στο 52’. Με το γκολ αυτό, η ομάδα του Μάκη Χάβου κατάφερε να πάρει μόλις τη δεύτερη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά από εκείνη κόντρα στον Λεβαδειακό τον Οκτώβριο…Ανώτερη η Λαμία στο πρώτο ημιχρονο είχε τον Παναθηναϊκό συνέχεια στη περιοχή του και προσπαθούσε να απειλήσει για το προβάδισμα
. Πρώτη καλή στιγμή στο 6' με την κεφαλιά του Μπαράλες αλλά μπλόκαρε ο Διούδης. Ενώ στο 15' σε ένα γέμισμα από τα αριστερά, ούτε ο Τομάς ούτε ο Μπλάζιτς βρέθηκαν στην πορεία της μπάλας ώστε να την στείλουν στα δίχτυα. Στο 21' ο Μπαράλες έφυγε στην αντεπίθεση, πήρε ωραία κάθετη από τον Μπαράλες αλλά ο Διούδης απέκρουσε το σουτ του Αργεντίνου. Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 29'. Ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε τον Μουνιέ με ωραία μπαλιά, ο έμπειρος άσος κλείστηκε, έχασε και ο Μακέντα ερχόμενος από πίσω προσπάθησε να πλασάρει τον Σαράνοφ από πάνω δίχως όμως επιτυχία. Τελευταία φάση στο α' μέρος στο 41'. Ο Μπερτόλιο πήρε την μπάλα από τη κεφαλιά του Καραμάνου, πάτησε περιοχή κουβαλώντας ανενόχλητος την μπάλα, αλλά το συρτό σουτ που έκανε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Διούδη. Η Λαμία ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο. Και πέτυχε τελικά το γκολ με την έναρξη του β' μέρους. Και τι γκολ! Στο 51' από βαθιά μπαλιά, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, ο Μπερτόλιο έγινε κάτοχος της μπάλας και με έναν "κεραυνό" νίκησε τον Διούδη. Ο Παναθηναϊκός δεν συνήλθε και στο 58' γλίτωσε από το δεύτερο γκολ χάρη στην απόκρουση του Διούδη σε σουτ του Δημούτσου με πολλά σώματα μπροστά του. O Mπαράλες σπατάλησε νέα ευκαιρία να "τελειώσει" το ματς στο 60'! Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές. Στο 61' άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Μακέντα δεν βρήκε ούτε εστία σε γυριστό που έκανε μέσα από την μικρή περιοχή του Σαράνοφ. Ο Παναθηναϊκός πίεσε στο φινάλε για την ισοφάριση. Αλλά δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Με τον Βέργο στις καθυστερήσεις έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Από την μικρή περιοχή ο Έλληνας φορ δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ούτε τον βαθμό να πάρει από την ομάδα της Φθιώτιδας.