2019-02-09 00:27:39
Φωτογραφία για Αυτός ο Παναθηναϊκός δεν ελπίζει σε τίποτα
Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στην Πόλη και γνώρισε την βαριά ήττα (85-66) από τη Φενέρμπαχτσε. Πέρα από την ήττα και τη μεγάλη διαφορά, το χειρότερο ενδεχομένως ήταν ότι οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν δίχως νεύρο και διάθεση να παλέψουν σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι από τα μισά της δεύτερης περιόδου έφεραν το ματς στον ρυθμό τους και μετέτρεψαν από πολύ νωρίς το ματς σε τυπική διαδικασία.

Η Φενέρ τελείωσε το ματς, έχοντας 12/29 τρίποντα, την ώρα που οι παίκτες του Πιτίνο πέτυχαν μόλις 4/18! Ουσιαστικά, οι «πράσινοι» άντεξαν μέχρι το 13ο λεπτό, καθώς από εκεί και πέρα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς χωρίς να χρειαστεί να πιάσει κάποια φοβερή εμφάνιση έστειλε τη διαφορά ακόμα και στο +28! Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός για περίπου μία περίοδο, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ επέβαλε το ρυθμό της, με τους ''πράσινους'' να μη μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα και να γνωρίζουν βαριά ήττα με 85-66. Το αποτέλεμα αυτό φέρνει το σύνολο του Ρικ Πιτίνο στο 9-13 κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο του στο κυνήγι της 8αδας, ενώ την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για τα ημιτελικά του κυπέλλου.