2019-02-11 15:00:19
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός πετάει τα πρώτα ημίχρονα
Ένα κοινό χαρακτηριστικό έχει ο Παναθηναϊκός σε όλες του τις φετινές γκέλες (αν εξαιρέσουμε το εντός έδρας 1-1 με τη Λάρισα, χάρη στον «διαιτητή» Παπαδόπουλο), ότι σε όλους τους αγώνες δεν έχει καταφέρει να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα τη μοναδική του φετινή νίκη, κόντρα στον Παναιτωλικό, την έκανε ακόμα και με παίκτη λιγότερο, όταν όμως είχε βρει δίχτυα από το πρώτο ημίχρονο.

Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου κάνει τις αντίπαλες ομάδες να πιστεύουν πραγματικά ότι μπορούν να πάρουν βαθμούς από τον Παναθηναϊκό, να παίζουν έξυπνα, τόσο με την κλειστή τους άμυνα, όσο και με τις αντεπιθέσεις, ο Παναθηναϊκός να γίνεται αργός και προβλέψιμος και ενώ σε όλους αυτούς τους αγώνες έχει την κατοχή, στο τέλος να μην καταφέρνει να κερδίσει κανέναν. Ο Παναθηναϊκός αν θέλει να ξανακερδίσει αγώνα, οφείλει να ψάχνει το γκολ από το πρώτο δευτερόλεπτο κάθε αγώνα που ξεκινάει με σκορ 0-0 και όχι να περιμένει να βρεθεί πίσω στο σκορ για να κάνει κάποια ευκαιρία.