2019-02-21 23:00:39
Φωτογραφία για Εθνική ομάδα με το πόδι κολλημένο στο γκάζι
Η Εθνική μας όμαδα πήρε μία σχετικά άνετη νίκη επί της Γεωργίας με 81-69 στα ''Δύο Αοράκια'' και έφτασε τις 10 νίκες μετά από 11 αγωνιστικές και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο τελευταίο παιχνίδι των προκριματικών κόντρα στην Γερμανία, η οποία γνώρισε την ήττα από το Ισραήλ με 81-77. Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε καλύτερα

και βρέθηκε να προηγείται με 11-5 μετά από 3 λεπτά, με τον Κόνιαρη να ευστοχεί από την περιφέρεια. Μπουρούσης και Βασιλόπουλος έκαναν τη διαφορά με τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 23-14. Οι Γεωργιανοί προσπάθησαν να πλησιάσουν και έφεραν το παιχνίδι στους 3, με όμορφο κάρφωμα μου Μπερισβίλι (25-22, 12'), ωστόσο η απάντηση ήρθε από τον Μπουρούση που σκόραρε από την περιφέρεια και έδωσε ανάσα (28-22). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στα επόμενα λεπτά, με τον Κασελάκη να πετυχαίνει τρίποντο και να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-27, 16')
. Στα επόμενα 4 λεπτά οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν στην επίθεση, με το ημίχρονο να βρίσκει την Ελλάδα στο +13 (44-31). Μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά αγώνα στο δεύτερο μέρος, δύο τρίποντα του Αθηναίου και ένα από τον Κόνιαρη έδωσαν προβάδισμα 20 πόντων στην Εθνική μας (53-33). Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν ρυθμό και με επιμέρους 14-7 έριξαν τη διαφορά στους 13, στα 2' πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (60-47). Ο ΜακΦάντεν έπιασε... φωτιά στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και με 10 δικούς του πόντους έβαλε τη Γεωργία ξανά στο παιχνίδι (68-63, 33'). Μαζί με τον Σερμαντίνι, οι δύο τους έκαναν ζημιά στην Εθνική, ωστόσο ο Κόνιαρης επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (73-63, 36'), ενώ ο Μποχωρίδης στα 3'20'' για τη λήξη πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 76-65. Ο άσος του Άρη προσέφερε σκορ και θέαμα, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο ενώ στην επόμενη φάση έβγαλε όμορφη ασίστ στον Αθηναίου για το +13 στα 2' πριν τη λήξη. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έμειναν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 81-69.