2019-03-11 12:32:58
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ καθάρισε εύκολα τον Ατρόμητο
Ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" από το πρώτο ημίχρονο και τελικά επικράτησε εύκολα του Ατρομήτου με 3-0 στην Τούμπα, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Super League. Ο Δικέφαλος έπαιξε κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο, μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα από τις κατάμεστες κερκίδες. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς πιέζοντας για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, αλλά πέρα από φάσεις διαρκείας μέσα στην αντίπαλη περιοχή, δεν είχε καθαρή ευκαιρία.

Αυτή ήρθε στο 7′ από τομ Ατρόμητο, με τον Μαντσόν να σουτάρει άουτ από καλή θέση. Η μεγάλη ευκαιρία για τον Δικέφαλο ήρθε στο 15′. Ο Κατράνης ανέτρεψε τον Άκπομ μέσα στην περιοχή κάνοντας πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιεϊρίνια, αλλά ο Θεοδωράκης απέκρουσε εντυπωσιακά σώζοντας την ομάδα του. Στο 21′ ήρθε μια αναγκαστική αλλαγή καθώς ο τραυματίας Μαουρίσιο έδωσε τη θέση του στον Σάκχφο, χωρίς να αλλάξει κάτι στον σχηματισμό του ΠΑΟΚ. Στο 24′, ένα μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια έδιωξε δύσκολα ο Θεοδωράκης, με τον Ατρόμητο πάντως να μην παίζει παθητικά και να ανεβάζει αρκετούς παίκτες όταν βρισκόταν σε φάση επίθεσης
. Στο 31′, ήταν η σειρά του Ενρίκε να απειλήσει με μια κεφαλιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα μακρινό σουτ του Ενσικουλού που έφυγε πολλά μέτρα άουτ. Το σκορ άνοιξε τελικά στο 39′, χάρη σε συνεργασία των δυο Πορτογάλων του ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ολιβέιρα με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Ακολούθησε σουτ του Μπίσεσβαρ σε αντεπίθεση που βγήκε κόρνερ από κόντρα. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Δικέφαλος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Άκπομ μετά από φοβερή ατομική προσπάθεια, ανατράπηκε από τον Μάντσον, ο διαιτητής έδωσε το καθαρό πέναλτι, και ο Μπίσεσβαρ με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-0. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 50′ με τον Ενρίκε, αλλά ακυρώθηκε σωστά οφσάιντ. Νέα μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 53′ με τον Άκπομ να αστοχεί εξ επαφής. Στο 63′, ο Γιαννούλης μπήκε στη θέση του Ενρίκε, με τον Βιεϊρίνια να μετατίθεται στα εξτρέμ, την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε δώσει μέτρα και κατοχή μπάλας στον αντίπαλό του. Πάντως, ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα. Στο 80′ μπήκε και ο Σφιντέρσκι αντί του Άκπομ, και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πέτυχε γκολ! Στο 81′, ο Θεοδωράκης έκανε λάθος πάσα, ο Μπίσεσβαρ σέρβιρε στον Πολωνό και αυτός με πλασέ έκανε το 3-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα…