2019-03-15 18:00:19
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός ξέρει να παλεύει μέχρι τέλος
Ιδιαίτερα παραγωγικός είναι ο Ολυμπιακός στα τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα, βελτιώνοντας σημαντικά την αποτελεσματικότητά του στη Super League. Βέβαια, αυτό δεν αλλάζει κάτι σχετικά με το γεγονός πως έχει χαθεί το πρωτάθλημα, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν τη δουλειά τους ως το τέλος.

Ακριβώς αυτό, δηλαδή ως το τέλος, διεκδικούν όλα τα παιχνίδια τους, κάτι που φαίνεται και από τους αριθμούς. Τι «λένε» αυτοί; Ότι ο Ολυμπιακός έχει πετύχει το 63% των τερμάτων του στο δεύτερο ημίχρονο. Δηλαδή, τα 32 από τα 51 έχουν μπει στο β’ 45λεπτο. Αυτό, βεβαίως, δείχνει και το γεγονός πως συνήθως μπαίνει καλύτερα στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων του, αλλά και το ότι δεν τα παρατάει ποτέ. Την ίδια ώρα, από αυτά τα 32 γκολ στο β’ ημίχρονο, τα 11 έχουν μπει στο φινάλε, δηλαδή από τα 85’ και μετά! Για την ακρίβεια, το 11ο ήταν αυτό του Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο την περασμένη Κυριακή, στο 4-1 επί του Άρη, στα 94α γενέθλια του συλλόγου
. Με τον ΠΑΣ Γιάννινα (5-0) σκόραραν ο Γκερέρο στο 90’ και ο Μεριά στο 92’. Με τον Αστέρα Τρίπολης (2-1) σκόραρε ο Νάτχο στο 92’. Με τον Πανιώνιο (εκτός, 1-0) ήταν ο Χασάν στο 92’. Με τον Απόλλωνα Σμύρνης (1-0) ο Μάνος στο 89’. Με τον Παναθηναϊκό (1-1) ο Σισέ στο 95’. Με τον Ατρόμητο (2-1) ο Βούκοβιτς στο 93’. Με τον Πανιώνιο (εντός, 4-0) ο Βούκοβιτς στο 86’. Με τον ΠΑΟΚ (1-3) ο Ποντένσε στο 87’. Με την ΑΕΚ (4-1) ο Φορτούνης στο 87’. Με τον Άρη (4-1) ο Γκερέρο στο 90’. Συνολικά, λοιπόν, ο Ολυμπιακός έχει πετύχει 19 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, εκ των οποίων τα 5 στο πρώτο 15λεπτο, ενώ 32 αριθμεί στο β’ 45λεπτο, σκοράροντας 10 στις αρχές του και 14 στο τελευταίο τέταρτο.

Πηγή: redking.gr