2019-04-14 21:47:49
Φωτογραφία για Έπεσε βαριά για κάποιους η φανέλα του Παναθηναϊκού
Τραγικό βράδυ για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Όσο κι αν υπήρχαν απουσίες και προβλήματα, όσο κι αν οι «πράσινοι» δεν είχαν συνοχή κι ομοιογένεια λόγω των πολλών αλλαγών, το να προηγούνται 1-0 στο ημίχρονο και να επιτρέπουν στον... ημιθανή ΟΦΗ να αναστηθεί και να κερδίσει 3-1 μέσα στο ΟΑΚΑ, ακόμα κι αν αυτό ήταν άδειο λόγω τιμωρίας, είναι ανεπίτρεπτο.

Ένα βράδυ σκέτη... απογοήτευση για τον Παναθηναϊκό, τον Δώνη και τους παίκτες του που δεν μπόρεσαν ούτε καν να διατηρήσουν τις όποιες ελπίδες για πεντάδα μετά την ήττα του Άρη. Με την εικόνα που είχαν, άλλωστε, κόντρα στον ΟΦΗ, έκαναν κι όσους πίστευαν ακόμα στο... θαύμα της πεντάδας, να μοιάζουν πλέον γραφικοί...Οι πράσινοι ήταν άθλιοι και στα 90 λεπτά του αγώνα και χαρακτηριστικό είναι πως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν καμία κλασική φάση στα 90′ του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 1-0 χάρη σε γκολ-πέναλτι του Μακέντα, ωστόσο οι Κρητικοί με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο γύρισαν το ματς. Από το τριφύλλι διασώθηκαν μόνο ο Οικονόμου και ο Μακέντα, ενώ το πάλεψε ο Παντελάκης. Δεν άρπαξαν την ευκαιρία οι πολύ κακοί Στάικος, Αρμενάκας, Αποστολάκης, Μουνιέ.