2019-04-14 22:10:24
Φωτογραφία για Ας κρατήσουν στον ΠΑΟΚ οι χοροί
Ο ΠΑΟΚ έχασε σωρεία ευκαιριών στη Λάρισα, αλλά τελικά έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ, δίνοντας παράταση στη στέψη του ως πρωταθλητής. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με σουτ του Πέλκα, αλλά το γκολ του Φατιόν στέρησε από τον Δικέφαλο τη νίκη. Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα για τις δυο ομάδες, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να προσπαθούν να προσαρμοστούν στις συνθήκες του κάκιστου αγωνιστικού χώρου.

Μετά το 10λεπτο πάντως, ο Δικέφαλος πήρε τα ηνία κι άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ. Στο 10′, πάσαρε στον Πέλκα, το σουτ του οποίου από το σημείο του πέναλτι αποκρούστηκε την τελευταία στιγμή από αμυντικούς, ενώ στο 11′, το πλασέ του Ολλανδού έδιωξε σε κόρνερ ο Κρίστινσον. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ ήταν αυτός που έσωσε την ομάδα του και στη φάση του 23′ σε σουτ του Λημνιού, την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στο 36′, ο τραυματίας Βιεϊρίνια αντικαταστάθηκε από τον Γιαννούλη, ενώ στο 38′, μια λόμπα του Μπίσεσβαρ έφυγε άουτ, όπως και το σουτ του Λημνιού δυο λεπτά αργότερα
. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν μια εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα που έφυγε επίσης άουτ. Αξιοσημείωτο επίσης, οι δυο αναγκαστικές αλλαγές της ΑΕΛ, με το αποτέλεσμα να μένει στο 0-0. Χωρίς… περαιτέρω αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 55′ μετά από σέντρα του Λημνιού και κεφαλιά του Πέλκα, αλλά λίγα δευτερόλεπτα μετά, στην εξέλιξη της φάσης, ο τελευταίος με ξερό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-1. Η ΑΕΛ απάντησε 9 λεπτά αργότερα. Σε μια κάκιστη αμυντική λειτουργία του Δικεφάλου, ο Φατιόν βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-1. Στο 68′, η κεφαλιά του Σφιντέρσκι από σέντρα του Λημνιού έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 79′, ο Ζαμπά μπήκε στη θέση του Ολιβέιρα, με τον Λουτσέσκου να αλλάζει το σύστημα στο πιο επιθετικό 4-3-3. Στο 84′ μπήκε και ο Καρέλης αντί του Λημνιού, στο 86′ ένα σουτ του Ζαμπά έφυγε άουτ, αλλά και αυτό του Πέλκα στο 89′  από πλεονεκτική θέση. Στο 90′ και 92′ ήταν η σειρά του Κρέσπο να αστοχήσει σε κεφαλιές, έτσι το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος…