2019-04-14 23:59:32
Φωτογραφία για Σκόνταψε στη Λαμία η ΑΕΚ
Το νικηφόρο σερί που έτρεχε η ΑΕΚ, σταμάτησε στη Λαμία. Με την Ένωση, να έρχεται ισόπαλη 2-2 σε ένα παιχνίδι όπου πλήρωσε αφενός το πέναλτι-ανακάλυψη του Μανώλη Σκουλά στο πρώτο ημίχρονο και αφετέρου την κακή αμυντική λειτουργία στο ξεκίνημα της επανάληψης με το δεύτερο γκολ του Μπαράλες. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, εμφάνισε και καλά και κακά διαστήματα,

μπαίνοντας με ένταση στο ματς και ανοίγοντας το σκορ με τον κορυφαίο της ποδοσφαιριστή, τον Πέτρο Μάνταλο. Στο 33’ ο Σκουλάς δείχνει την άσπρη βούλα για ανατροπή του Μπεχαράνο από τον Μπακασέτα ωστόσο το replay δεν δικαιώνει τον Έλληνα διαιτητή καθώς ο ποδοσφαιριστής της Ένωσης φαίνεται να μαρκάρει κανονικά τον αντίπαλο. Η εκτέλεση ήταν εύστοχη και με το ισόπαλο 1-1 μπήκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε με επιθετική διάθεση όμως η Λαμία ήταν αυτή που σκόραρε γράφοντας την ανατροπή στο σκορ
. Στο 53’ ο Μπάρκας έκανε μεγάλη επέμβαση σε ψαλίδι του Καραμάνου από κοντά, αλλά στην εξέλιξη της φάσης δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο σουτ του Μπαράλες με την Λαμία να κάνει το 2-1. Η τοπική ομάδα της Λαμίας στα επόμενα λεπτά έριξε ρυθμό κοιτάζοντας κυρίως τα μετόπισθεν της με τον δικέφαλο να ψάχνει την άμεση ισοφάριση. Δεν άργησε μάλιστα να έρθει αυτή όταν μετά από κόρνερ και κεφαλιά γύρισμα του Πόνσε ο Μπογέ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα (είχε περάσει λίγο νωρίτερα αλλαγή) σκόραρε για το 2-2 στην αναμέτρηση. Στο 87’ η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη μετά από λάθος των αμυντικών της Λαμίας με τον Πόνσε τετ α τετ να αιφνιδιάζεται και στη συνέχεια καλό σουτ του Γιαννιώτα από δεξιά εντός περιοχής, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο άουτ.