2019-04-21 00:00:19
Φωτογραφία για Διαστημικός Ιωνικός, έβαλε 197 πόντους και έκανε ρεκόρ στο ελληνικό μπάσκετ
Ο διαστημικός Ιωνικός Νικαίας νίκησε 197-116 τον Εθνικό και σημείωσε την καλύτερη επίδοση στην στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ. Ο Καράμπουλας ντύθηκε... Χάρντεν και τελείωσε τον αγώνα με 61 πόντους.

Αυτό που συνέβη στο Ιωνικός Νικαίας - Εθνικός ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας. Σε ένα ματς που σημειώθηκαν συνολικά 313 πόντοι, η ομάδα του Νίκου Βετούλα διέλυσε τους Πειραιώτες με 81 πόντους διαφορά, όμως το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως πλησίασε τους 200 (!) στην επίθεση, νικώντας με το διαστημικό 197-116.

Εξυπακούεται ότι πρόκειται για τη μεγαλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο ελληνικό μπάσκετ. Μάλιστα, ο Ιωνικός έσπασε ένα δικό του ρεκόρ, αφού τη σεζόν 2009-10 είχε νικήσει με 172-45 τη Χαλκίδα, ενώ η επόμενη καλύτερη επίδοση ανήκει στον Ηρακλή από τη σεζόν 1971-72 (170-92). Οι Νικαιώτες δημιούργησαν ένα ρεκόρ, το οποίο θα... στοιχειωθεί, αφού το να πετύχει μια ομάδα 197 πόντους είναι πέρα από τα όρια της φαντασίας.

Ο Βαγγέλης Καράμπουλας ντύθηκε... Τζέιμς Χάρντεν, τελειώνοντας τον αγώνα με 61 πόντους (5/5 βολές, 13/14 δίποντα, 10/18 τρίποντα), ενώ 26 πόντους σημείωσε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και από 22 οι Φώτης Βασιλόπουλος και Ανδρέας Κανονίδης. Μάλιστα, ο Βασιλόπουλος έκανε τριπλ νταμπλ, καθώς είχε 23 ασίστ και 10 ριμπάουντ, ενώ συνολικά ο Ιωνικός είχε 56 ασίστ!

Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο είχαν πετύχει 102 πόντους, μια ιστορική επίδοση για το ελληνικό μπάσκετ. Όπως βέβαια, δεν βλέπουμε συχνά μια ομάδα να τελειώνει έναν αγώνα με 128 σουτ (51/67 δίποντα και 26/61 τρίποντα).

Στον αντίποδα, ο Εθνικός κατάφερε να πετύχει 116 πόντους και να γνωρίσει ιστορική συντριβή. Οι Πορφύριος Κωτσόπουλος και Νικόλαος Μαραγκίδης ξεχώρισαν, σημειώνοντας από 27 πόντους έκαστος. Η ομάδα του Πειραιά, πάντως, διαμαρτυρήθηκε στο ημίχρονο διότι ο Ιωνικός δεν τήρησε το fair play και μάλιστα ο Νίκος Μίχαλος αποχώρησε και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος.