2019-05-30 00:19:44
Φωτογραφία για Ο Αζάρ και η παρέα του πίκρανε τον Σωκράτη
Η Τσέλσι πραγματοποιώντας ένα μαγικό δεύτερο ημίχρονο, διέλυσε τη Άρσεναλ με 4-1 και σήκωσε το Europa League για 2η φορά στην ιστορία της. Απίθανη παράσταση από την ομάδα του Σάρι και ειδικότερα από τον, Εντέν Αζάρ, ίσως στο τελευταίο ματς και των δύο στην Τσέλσι. Δεν τα κατάφερε η Άρσεναλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου σε ακόμη έναν ευρωπαϊκό τελικό (3ο σερί χαμένος),

ενώ ο Ουνάι Έμερι, έφυγε ηττημένος για πρώτη φορά από τελικό του Europa (είχε τρεις κερδισμένους). Η Άρσεναλ δημιούργησε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα στο 9ο λεπτό καθώς ο Μάιτλαντ Νάιλς έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κέπα έδιωξε ασταθώς και ο Ομπαμεγιάνγκ από το ύψος της περιοχής αστόχησε απελπιστικά. Η Άρσεναλ πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και στο 16’ ο Τζάκα έβγαλε όμορφα για τον Κολάσινατς στα αριστερά, αλλά ο Βόσνιος έκανε κακό γύρισμα και κόπηκε από τον Αθπιλικουέτα. Οι «κανονιέρηδες» πίεσαν κι άλλο και  στο 18’ ο Λακαζέτ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Τσέλσι, τσίμπησε την μπάλα προ του Κέπα και προσπάθησε να εκμαιεύσει το πέναλτι αλλά σωστά ο Ρόκι δεν έδωσε κάτι μετά από χρήση του VAR
. Στο 25’ η Τσέλσι έφυγε στην κόντρα, ο Καντέ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε τον Ζιρού και στο 28’ ο Τζάκα έπιασε τρομερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Κέπα. Στο 32’ ο Κολάσινατς έκανε το σουτ από αριστερά, με την μπάλα να βρίσκει στον Αθπιλικουέτα και να περνά λίγο έξω και στο 34’ η Τσέλσι είχε τη πρώτη της κλασική ευκαιρία. Οι Έμερσον και Ζορζίνιο άλλαξαν πανέμορφα και ο πρώτος έκανε το σουτ αλλά ο Τσεχ έσωσε. Οι «μπλε» ανέβασαν στροφές και στο 40ο λεπτό οι Αζάρ, Ζορζίνιο και Ζιρού έκρυψαν την μπάλα, ο Γάλλος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε αλλά ο Τσεχ έπεσε και απομάκρυνε εντυπωσιακά. Στην επανάληψη οι «μπλε» μπήκαν καλύτερα και στο 48’ ο Αζάρ έκανε φοβερή κούρσα στον άξονα, άνοιξε αριστερά στον Ζιρού, αλλά το σουτ του Γάλλου κόντραρε σε αμυντικό της Άρσεναλ κι έφυγε κόρνερ. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Έμερσον σέντραρε από αριστερά και ο Ζιρού με πανέμορφη γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι. Και μάλιστα στο 60’ ο Αζάρ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Πέδρο με πλασέ στην κίνηση από το πέναλτι, έγραψε το 2-0. Η Τσέλσι είχε πατήσει το γκάζι και στο 64’ ο Κόβασιτς έκανε φανταστική ενέργεια κι άφησε στον Πέδρο, εκείνος άνοιξε αριστερά στον Αζάρ και ο Μάιτλαντ Νάιλς τον ανέτρεψε στην περιοχή, με τον Ρόκι να δίνει με τη μία το πέναλτι. Ο Αζάρ εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 3-0. Οι «κανονιέρηδες» πήραν μια μικρή ανάσα στο 69ο λεπτό καθώς ο Ιβόμπι, που μόλις είχε μπει στο ματς, μείωσε σε 3-1 με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά στο 72’ η ομάδα του Σάρι καθάρισε οριστικά. Οι Αζάρ και Ζιρού έκρυψαν την μπάλα και ο Βέλγος από κοντά πλάσαρε για το 4-1. Στο 75’ ο Αζάρ έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Τσεχ έπεσε και απομάκρυνε και στην κόντρα ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά αστόχησε ενώ στο 79’ ο Γουίλιαν έκανε από δεξιά όμορφο διαγώνιο σουτ αλλά και πάλι ο Τσεχ έδιωξε εντυπωσιακά. Το ματς άνοιξε και στο 81’ ο Αθπιλικουέτα πλασάρε άστοχα από δεξιά ενώ στο 83’ ο Κέπα  πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε τετ α τετ ε τον Λακαζέτ. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι Γουίλοκ και Ομπαμεγιάνγκ άλλαξαν όμορφα αλλά ο πιτσιρικάς μόνος με τον Κέπα, πλάσαρε άστοχα.