2019-07-26 00:57:47
Φωτογραφία για Προβάδισμα πρόκρισης για τον Ατρόμητο
Σημαντικό διπλό στη Σλοβακία πανηγύρισε ο Ατρόμητος που επικράτησε με 3-1 της Ντουνάισκα για τον δεύτερο προκριματικό γύρου του Europa League. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Περιστερίου έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Ατρόμητος μπήκε νωρίς σε θέση οδηγού,

καθώς στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο γκολ του Ούμπιδες. Αρχικά ο Βέλλιος έβγαλε στον Αργεντίνο, αλλά το σουτ του κόπηκε, όμως στο κατέβασμα της μπάλας από την κόντρα, ο αρχηγός του Ατρόμητου, έπιασε το βολέ στην απέναντι γωνία του Γέντλιτσκα για το 0-1. Η Ντουνάισκα, όμως απάντησε στο 35'. Συγκεκριμένα, ο Κρίστοφερ Βίντα που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή βρήκε χώρο και με εκπληκτικό δεξί σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-1. Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα εκ νέου με διπλή ευκαιρία του Βέλλιου. Πρώτα με κεφαλιά από κόρνερ του Ούμπιδες και στην εξέλιξη της φάσης με σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι.'Ο,τι δεν πέτυχαν οι Περιστεριώτες σε αυτή τη φάση το έκαναν ένα λεπτό αργότερα
. Ο Νάτσος άνοιξε δεξιά στον Ούμπιδες, αυτός σέντραρε στο πρώτο δοκάρι για τον Βέλλιο, εκείνος βρήκε αέρα και η μπάλα πέρασε στη μικρή περιοχή, με τον Μανούσο να «εκτελεί» για το 1-2. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος προσπάθησε να «παγώσει» τον ρυθμό, ενώ η ομάδα της Σλοβακίας πίεσε αρκετά για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως κάποια ουσιαστική φάση. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε στη συνέχεια, με τον Ατρόμητο να διατηρεί την ψυχραιμία του και να απειλεί στο 87', όταν ο Χαρίσης έβγαλε πάσα για τον Φάρλεϊ, αλλά ο Όραβετς τον έκοψε σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα. Ο Ρόσα πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Ούμπιδες σούταρε άουτ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον Ατρόμητο να παίρνει τη νίκη με 2-1.