2019-08-02 11:20:31
Φωτογραφία για Eurobasket U18: Στα ημιτελικά η Εθνική – Κέρδισε την Λιθουανία και παίζει με Ισπανία για την πρόκριση στον τελικό
Επειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, η Εθνική U18 του μπάσκετ, κέρδισε στην παράταση με

70-66 την Λιθουανία στον Βόλο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurobasket.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να μείνει ψύχραιμο, σε ένα πολύ κακό ματς και από τις δύο ομάδες και αφού ισοφάρισε σε 55-55 στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, πήρε τη νίκη στην παράταση. Κορυφαίος της Εθνικής μας ομάδας ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 23 πόντους με 20 ριμπάουντ σημείωσε ο Αζουόλας Τουμπέλις για τους ηττημένους.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στα σουτ και είναι χαρακτηριστικό πως το ημίχρονο τελείωσε 26-21 υπέρ των Λιθουανών. Στην τελευταία ελληνική επίθεση, ο Ρογκαβόπουλος ισοφάρισε και πήγε το ματς στη παράταση. Εκεί, αφού ευστόχησε σε 6 σερί βολές, κράτησε την ελληνική ομάδα μπροστά στο σκορ και ο Νικολαϊδης με καλάθι στα 20 δευτερόλεπτα, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (69-66), που τελικά αποδείχθηκε και «χρυσό».

Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά θα είναι η Ισπανία, με το ματς να γίνεται το Σάββατο στις 21:15. Νωρίτερα θα γίνει ο άλλος ημιτελικός, μεταξύ της Τουρκίας και της Σλοβενίας (19:00).

Eurobasket U18: Λιθουανία – Ελλάδα 66-70 (55-55 καν. Διάρκεια)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Κρεϊσμόντας 8, Ρίμκους 8, Σινταρεβίτσιους 14, Σιμόνις 4, Τουμπέλις 23 (20 ριμπάουντ, 7 κοψίματα), Γερμολάγεβας, Καντσλέρις, Μαρτσουλιόνις 4 (0/13 σουτ), Ναρουσεβίτσιους, Βαϊστάρας 5.

ΕΛΛΑΔΑ: Καράμπελας 8, Κουρτίδης 5, Νικολαϊδης 9, Ρογκαβόπουλος 25 (15 ριμπάουντ), Σταυρακούκας 3, Γεωργαλάς, Καδράς 6, Καλόγηρος, Ματσάγκος, Σωτηρίου 10, Τσάμης 4.