2019-08-04 11:35:29
Φωτογραφία για Εκτός τελικού ο Τσιτσιπάς στην Ουάσινγκτον: Έχασε από τον Νικ Κύργιο
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τρίτο τίτλο του μέσα στο 2019.

Ο Έλληνας τενίστας έμεινε εκτός του τελικού του Citi Open που φιλοξενείται στην Ουάσινγκτον.

Στα ημιτελικά ηττήθηκε 4/6, 6/3, 6/7(7) από τον Ελληνοαυστραλό Νικ Κύργιο (Νο-52), με τον οποίο να θυμίσουμε ότι συνεργάστηκαν στο διπλό του Citi Open.

Το τρίτο γκέιμ ήταν αυτό που στοίχισε το πρώτο σετ στον Τσιτσιπά. Αν και είχε το σερβίς (προηγήθηκε μάλιστα με 15-0), δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλό του να κάνει το break point και λίγο αργότερα να κατακτήσει και το σετ με 4/6 σε 31 λεπτά αγώνα.

Ο Τσιτσιπάς στο δεύτερο σετ βρέθηκε να χάνει με 0/2, όμως κατάφερε να το «γυρίσει» και να το κατακτήσει με 6/3 σε 36 λεπτά, αλλάζοντας τις ισορροπίες στον αγώνα.

Οι δύο τενίστες εκμεταλλεύτηκαν το σερβίς τους στο τρίτο σετ, το οποίο έφτασε μέχρι τη διαδικασία του tie break. Εκεί ο Τσιτσιπάς, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-5, του δόθηκε η ευκαιρία του match point (6-5), την οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε με τον Κύργιο να φθάνει στη νίκη με 7-9 στους πόντους.