2019-10-02 00:26:55
Φωτογραφία για Τραγωδία ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι
Ο Ολυμπιακός είχε όλες τις προϋποθέσεις, για να φύγει νικητής, από το Βελιγράδι και να συνεχίσει θριαμβευτικά στον δεύτερο όμιλο του Champions League, αλλά μέσα σε λιγότερο από ένα ημίχρονο, χάλασε την καλή εικόνα που είχε, στο πρώτο μέρος (και κάτι παραπάνω) και ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 3-1. Αν και προηγήθηκαν, με τον Σεμέδο στο 37’, οι παίκτες του Μαρτίνς μπήκαν στο δεύτερο μέρος πιο νωθροί,

από ότι στο πρώτο και μία τραβηγμένη αποβολή του Μπενζιά, στο 56’, για φάουλ στο κέντρο, ήταν το… σύνθημα αντεπίθεσης των γηπεδούχων. Ο Ερυθρός Αστέρας σκόραρε τρεις φορές μέσα σε κάτι λιγότερο από μισή ώρα και γύρισε ανάποδα ένα ματς, το οποίο ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει…Σε τραγική βραδιά ο Μεριά και γενικότερα ολόκληρη η αμυντική λειτουργία στο δεύτερο ημίχρονο με παίκτες που "κουτούλαγαν" μεταξύ τους και κατάφεραν από μια ομάδα εξαιρετικά περιορισμένης δυναμικότητας να δεχτούν 3 τέρματα και να βάλουν σε κίνδυνο ακόμα και την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League.