2019-10-19 19:07:33
Φωτογραφία για Προμηθέας – Κολοσσός Ρόδου 81-80
Στο 3-1 ανέβηκε η ομάδα του Μάκη Γιατρά, που άφησε πίσω της την ήττα στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις εντός συνόρων επικρατήσεις. Οι Πατρινοί τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Ροδίτες (1-3 ρεκόρ), ήταν στο -9 στη δεύτερη περίοδο και στο -6 στο 30′, όμως ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Κρις Μπαμπ (22π.) – Δημήτρης Αγραβάνης (17π.) – Οκτάβιους Έλις (10π.), ενώ πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Ντόνοβαν Τζάκσον (22π.). Οι γηπεδούχοι είχαν 0/9 τρίποντα στο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη βρήκαν σκορ με συνέπεια και σταθερότητα έξω από τα 6,75μ. και πήραν την νίκη. Πλέον ο Προμηθέας στρέφεται στο ματς του Eurocup με τη Βίρτους Μπολόνια του Μίλος Τεόντοσιτς (22/10, 19:30).

Ο Προμηθέας είχε το «πάνω χέρι» στο δεκάλεπτο (21-17), με τον Οκτάβιους Έλις να μπαίνει «ζεστός» στο ματς (6π., 3ρ.). Οι Ροδίτες ήταν άστοχοι (3/11 δίποντοι), όμως κατάφερναν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Μόλις βρήκαν τα τρίποντα (6/10 3π. στο 18′) οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +9 (33-42), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 39-45 και τον Ντόνοβαν Τζάκσον να έχει 14 πόντους. Ο Μάκης Γιατράς είχε πολλά παράπονα από την άμυνα της ομάδας του, ενώ παράλληλα οι Πατρινοί μετρούσαν 0/9 τρίποντα στο 20′, συνεχίζοντας το αρνητικό σερί των τελευταίων αγώνων έξω από τα 6,75μ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, όμως οι «θαλασσί» διατηρούσαν τον έλεγχο (50-56 στο 25′), με τον Δημήτρη Μωραΐτη να μετράει 8 ασίστ σε εκείνο το σημείο. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 19-19 και η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στην τελευταία περίοδο στο +6 (58-64 στο 30′).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Κρις Μπαμπ έδωσαν επιθετικές λύσεις με διαδοχικά τρίποντα και ο Προμηθέας πέρασε μπροστά (69-68 στο 34′). Το δύσκολο καλάθι του Αγραβάνη στο 37′ έφερε την ομάδα του Γιατρά στο +5 και μέχρι το φνάλε οι Πατρινοί δεν έχασαν τον έλεγχο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση (81-80), παρά τις… επιστροφές του Κολοσσού. «Μοιραίος» στο φινάλε ο Τάιρον Μπρέιζελτον, που αστόχησε σε τρίποντο, 7» πριν από το τέλος και όταν το έβαλε (1» από το φινάλε), ήταν πια αργά.

Τα Δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Πηγή: sdna.gr