2019-10-30 22:11:04
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός είναι εδώ
Ο Ολυμπιακός πήγε στην Μόσχα με το μαχαίρι στα δόντια, έπαιζε και για το όνομά του και απέδειξε πως δεν μπορείς να τον ξεγράψεις, όπως είπε και ο Ρότσεστι, αφού υποχρεώσε την ΤΣΣΚΑ των πολλών εκατομμυρίων στην πρώτη της φετινή ήττα στην διοργάνωση, επικρατώντας με 79-84. Τρομεροί Πολ και Πάντερ, αφανείς ήρωες Πρίντεζης και Τσέρι. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με περισσότερη συγκέντρωση

και πέτυχε τα πρώτα 2 καλάθια, με την ΤΣΣΚΑ να απαντάει με σερί 6-0 (6-4, 3’). Η «ερυθρόλευκη» άμυνα έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και μετά το 10-11 (5’) έκαναν επιμέρους σκορ 14-7 για το 24-18 της πρώτης περιόδου, με τον Τζέιμς να είναι ασταμάτητος. Ένα σερί 5-0 της ΤΣΣΚΑ ανέβασε τη διαφορά το +11 (29-18, 12’), με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν την ψαλίδα, παίζοντας πολύ καλές άμυνες και τελικά να προσπερνούν με σερί 9-0 (31-33, 16’). Τσέρι και Κουζμίνσκας έδωσαν λύσεις στα επόμενα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να κλείνει στο +4 το πρώτο ημίχρονο (39-43)
. Ο Ντάνιελ Χάκετ δεν επέστρεψε από τα αποδυτήρια καθώς τραυματίστηκε στην μέση, με τους παίκτες του Κεμζούρα να μπαίνουν με το... μαχαίρι στα δόντια και με διαδοχικούς πόντους του Πάντερ έφτασαν στο +7 (44-51, 23’). Πάντερ και Πολ συνέχισαν να εκτελούν με μεγάλη συνέπεια και κρατούσαν μπροστά τον Ολυμπιακό (53-59, 26').  Ολυμπιακός άρχιζε να βρίσκει λύσεις και από τα επιθετικά του ριμπάουντ, κρατούσε σταθερά την ΤΣΣΚΑ στο +6 (58-64, 29’), με τον Τζέιμς να πετυχαίνει ένα δύσκολο καλάθι για το 60-64 της τρίτης περίοδου. Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στα επόμενα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μπροστά στο σκορ (62-68, 33’), έχοντας περιορίσει όλα τα ατού της ΤΣΣΚΑ. Ο Πολ πέτυχε ένα τρίποντο σε καθοριστικό σημείο, ο Πρίντεζης σκόραρε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 66-73, ο Χίλιαρντ όμως απάντησε από την περιφέρεια (69-73) και ο Αμερικανός φόργουορντ πήρε το γκολ φάουλ, έστειλε τον Κουρμπάνοφ στον πάγκο με 5 φάουλ κι επανέφερε τη διαφορά στο +7 (69-76, 38'). Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Χίλιαρντ που μείωσε (72-76). Δύο λεπτά πριν τη λήξη, ο Σπανούλης πέτυχε το δεύτερο δικό του τρίποντο και έδωσε αέρα 7 πόντων, ο Πολ πήγε στην γραμμή και με δύο βολές ανέβασε τη διαφορά στο +9 (72-81) με λιγότερο από 60'' για το φινάλε. Τα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την ΤΣΣΚΑ να είναι ανήμπορη να αντιδράσει και τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από την Μόσχα με το τελικό 79-84.