2019-11-10 21:44:39
Φωτογραφία για Στα ντέρμπι να τον σέβεστε
Η… ανατροπή της χρονιάς από τον Παναθηναϊκό, που έβγαλε καρδιά και ψυχή στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ κι από το 0-2 του ημιχρόνου κατάφερε να φτάσει σε μια απίστευτη νίκη 3-2 που του δίνει… φτερά για τη συνέχεια! Οι κινήσεις του Δώνη από το… μπουθ, αφού στον πάγκο έκατσε ο Μάκης Αγγελίνας λόγω της τιμωρίας του Έλληνα τεχνικού, άλλαξαν τελείως την εικόνα του αγώνα

κι από εκεί που η ΑΕΚ έδειχνε… άτρωτη, ο Παναθηναϊκός την ισοπέδωσε μετά το 60’ και κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη. Το «τριφύλλι» είχε για τεράστιους πρωταγωνιστές τόσο τους σκόρερ Μακέντα και Περέα, αλλά κυρίως και τους Γιόχανσον και Χατζηγιοβάνη που έκαναν… πλάκα από τη δεξιά πλευρά και οδήγησαν σε κατά κύματα επιθέσεις προς την εστία της ΑΕΚ η οποία δεν άντεξε, ενώ πολλά λάθη έγιναν και στη διαχείριση του αγώνα από τον Νίκο Κωστένογλου. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία, όχι απλά να μείνει ζωντανή στην κούρσα του πρωταθλήματος, αλλά να πετύχει τεράστιο θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού, κατέληξε να το χάσει με 3-2! Σε μια νύχτα που όλα έδειχναν ιδανικά, με την Ενωση να έχει προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο, να έχει δοκάρι και τετ α τετ για να τελειώσει το ματς, βρέθηκε να το χάνει με τραγικό τρόπο
. Όλα πήγαν στραβά και ανάποδα και η ΑΕΚ έχασε κάθε επαφή με την κορυφή του πρωταθλήματος. Με αυτή τη μυθική ανατροπή, που έδωσε όχι απλά συνέχεια στον καλό Παναθηναϊκό της Τούμπας αλλά «έφτιαξε» ακόμα περισσότερο την ομάδα και τον κόσμο της, το «τριφύλλι» πήγε στους 12 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 17, στην 3η θέση κι εννιά μακριά από την κορυφή δείχνοντας πως δύσκολα φέτος θα παλέψει για τον τίτλο.