2019-12-07 00:21:02
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός πήρε το θρίλερ του ΟΑΚΑ
Σε ένα από τα καλύτερα ντέρμπι "αιωνίων" που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, εκεί όπου οι πράσινοι είχαν περισσότερες λύσεις και επικράτησαν με 99-93. Μαγικός Ράις με 41 πόντους και 8/16 τρίποντα απίστευτη εμφάνιση και από τον Πολ με 17 πόντους και 5/8 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν αρκετές φορές με διψήφια διαφορά, οι ερυθρόλευκοι όμως έβρισκαν τις λύσεις και έμεναν στο ματς. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα σε αρκετές περιπτώσεις στη τέταρτη περίοδο, ενώ θα μπορούσε να φύγει με το διπλό αν ο Μπόλντγουιν έκανε φάουλ στον Παπαγιάννη πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση όμως, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 13-7 και πήρε τη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 8-4, με τον Ολυμπιακό να υποχωρεί στο 5-8. Από τους νικητές ο Καλάθης είχε 14 πόντους αλλά με 6/20 σουτ, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Τόμας 13 και 6 ριμπάουντ και ο Παπαπέτρου 11 με 3 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Μιλουτίνοφ είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Σπανούλης μέτρησε 18 πόντους και 5 ασίστ αλλά και 5 λάθη, με τον Πολ να προσθέτει 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν σε καλή μέρα στα τρίποντα, είχε 10/33, τα οκτώ που πέτυχε ο Ράις όμως ήταν όλα σε καθοριστικά σημεία του αγώνα.