2019-12-19 23:46:08
Φωτογραφία για Τα έκανε...θάλασσα στο τέλος
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετικός για 30 λεπτά στην επίθεση, είχε βάλει στα… σχοινιά τη Μακάμπι αλλά το άλυτο πρόβλημα των ριμπάουντ και η "αφλογιστία" στο τελευταίο δεκάλεπτο κόστισαν ένα σπουδαίο διπλό. Με ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά πολύ κακό δεύτερο, και με μισό… τρίτο, ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατο να νικήσει την απίστευτα φορμαρισμένη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Παρά τις απουσίες που είχαν οι Ισραηλινοί, δεν παύουν να είναι μια από τις καλύτερες ομάδες της Euroleague τη φετινή σεζόν κι όταν βρήκαν επιθετικό ρυθμό το απέδειξαν. Το τελικό 88-79 αφήνει πικρή γεύση στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος έδειξε πως θα μπορούσε να έχε πάρει τη νίκη και να είναι σε πολύ πλεονεκτική θέση για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι πράσινοι, ωστόσο, πλήρωσαν για ακόμα μια φορά την αδυναμία τους στο ριμπάουντ αλλά κα την κακή βραδιά του Καλάθη που έφερε επιθετικό «μπλακ-άουτ» στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, άλλωστε, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ η Μακάμπι (5’40’’ πριν το τέλος), με τους πράσινους στα τελευταία 4’20’’ να σκοράρουν μόλις δυο πόντους και μοιραία να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Με τη νίκη αυτή η Μακάμπι ανέβηκε στο 11-4, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 9-6.