2020-01-03 18:00:22
Φωτογραφία για Απομακρύνονται τα πλέι οφς για τον Ολυμπιακό
Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου γενικά είχε καλή εικόνα και ένα διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν ήταν αυτός που έπρεπε και γνώρισε άλλη μία, την 11η ήττα στην Ευρωλίγκα με 96-87 από τη Φενέρμπαχτσε. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν η άμυνά του. Είναι χαρακτηριστικό πως τα περισσότερα σουτ της Φενέρμπαχτσε, η οποία έβαλε 16/29 τρίποντα, ήταν ελεύθερα.

Και ήθελε μεγάλη προσπάθεια για να το καταφέρεις αυτό. Και με τέτοια άμυνα, δεν πας πουθενά. Ο Ολυμπιακός απώλεσε και την τελευταία ελπίδα που ενδεχομένως να είχε για τα πλέι οφ. Το πάλεψε στην αρχή, το πάλεψε και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου από το -19 πλησίασε στο 61-65, προτού κλείσει την 3η περίοδο πίσω με 61-74. Κάπου εκεί επί της ουσίας τελείωσαν όλα, μιας και ήταν δύσκολο να επιστρέψει ξανά μετά από μεγάλη διαφορά. Ο Ολυμπιακός έκλεισε τον πρώτο γύρο με 6-11, μία επίδοση που προφανώς και δεν είναι καλή, αλλά είναι ενδεικτική της φετινής εικόνας της ομάδας Πηγή: redking.gr