Φωτογραφία για Βαλένθια - Ολυμπιακός 91-93
Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα απέναντι στο... αναρχικό παιχνίδι της Βαλένθια και με σπουδαίους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ

πήρε σπουδαίο διπλό στην Ισπανία!Επιτέλους νίκη για τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι», λίγες ώρες ...μετά την οριστική συμφωνία με τον Γιώργο Μπαρτζώκα,

έδειξαν χαρακτήρα στην Ισπανία και παρά το... αναρχικό παιχνίδι της Βαλένθια, αλλά και κάποια αλλοπρόσαλλα διαιτητικά σφυρίγματα, έφυγαν με το διπλό από τη χώρα της Ιβηρικής!

Για να έρθει, βέβαια, το τελικό 88-93 χρειάστηκε να κάνουν ένα τρομερό πραγματικά παιχνίδι οι φόργουορντ του Ολυμπιακού, καθώς οι Πρίντεζης, Παπανικολάου και Βεζένκοφ ήταν συγκινητικοί.

Παράλληλα, οι Ρότσεστι, Σπανούλης (παρότι το ματς δεν βγήκε επιθετικά για τον αρχηγό) ήταν εξαιρετικοί οργανωτικά με πολλές ασίστ, ενώ και ο Πολ όποτε χρειάστηκε πήρε και έβαλε μερικά μεγάλα σουτ.

Κι όλα αυτά με τον Ολυμπιακό να παίζει ουσιαστικά χωρίς τον βασικό του σέντερ, καθώς ο Μιλουτίνοφ αγωνίστηκε τραυματίας για λίγα λεπτά και φάνηκε ότι δεν είναι στο 100%!

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Ο «Παπ» είχε κέφια, ήταν δραστήριος και έπαιρνε πρωτοβουλίες, φέρνοντας την ομάδα του στο +6 (2-8) στο 4’, με τους Πειραιώτες να βγάζουν άμυνες. Στη συνέχεια, όμως, η Βαλένθια αντέδρασε, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον Εντούρ, ο οποίος με σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (10-9 στο 7’).

Ο Ρότσεστι έδωσε… ανάσα με τρίποντο, Πρίντεζης και Παπανικολάου έδωσε λύσεις στην επίθεση, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (16-16). Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες άρχισαν να παίζουν περισσότερο γρήγορο μπάσκετ και να τελειώνουν φάσεις στον αιφνιδιασμό, με τους Ρότσεστι και Πρίντεζη να φέρνουν το σκορ στα ίσα (27-27) στο 15’.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να βγάζουν άμυνες (είχαν 5 κλεψίματα), να παίρνουν τα ριμπάουντ και να λειτουργούν ομαδικά στην επίθεση. Με τους Πολ, Σπανούλη, Βεζένκοφ και Ρούμπιτ, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +8 (31-39) στο 19’, με τον αρχηγό των «ερυθρολεύκων» να φτάνει ήδη τις 4 ασίστ στην αναμέτρηση. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 36-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα, με τον Παπανικολάου με τρίποντο να «γράφει» το 42-44. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να χτίσουν μία μικρή διαφορά στο σκορ, φτάνοντας στο +10 (43-53) στο 25’ ύστερα από το τρίποντο του Κόνιαρη.

Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση από τον εξαιρετικό Σαν Εμετέριο με τον ίδιο τρόπο, φτάνοντας τους 16 πόντους στην αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες στην επίθεση είχαν κολλήσει, αλλά ο ερχομός του Πολ ξεμπλόκαρε την κωλυσιεργία στο σκοράρισμα με τρίποντο του Πολ (55-61). Ο εντυπωσιακός Σαν Εμετέριο έδειχνε ασταμάτητος, βάζοντας την μπάλα στο καλάθι με κάθε τρόπο, με τους παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα να αδυνατούν να τον περιορίσουν. Ο Βεζένκοφ στη συνέχεια ευστόχησε από την περιφέρεια σε μία… σκοτωμένη επίθεση, με το τέλος της περιόδου να συνεχίζει να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 63-70.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Ρότσεστι, Πολ, Βεζένκοφ και με Πρίντεζη στο «5», με τον Μιλουτίνοφ να παραμένει στον πάγκο, όντας φανερά ανέτοιμος από τον τραυματισμό του. Η Βαλένθια κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα (70-70) με τον Μαρίνκοβιτς, αλλά κάπου εκεί έδωσε… ανάσα ο Πολ με τρίποντο, ενώ από το ίδιο σημείο ευστόχησε και ο Βεζένκοφ, με τους Πειραιώτες να επιστρέφουν στο +8 (70-78) στο 34’. Ο Βούλγαρος φόργουορντ έφτασε τους 15 πόντους με 3/5 σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν, μετρώντας 9-0 σερί, ανακτώντας το προβάδισμα (79-78) με τον Κόλομ μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά. Στο 38’ ο Σπανούλης έδωσε ασίστ στον Πρίντεζη, ο οποίος «πυροβόλησε» από την περιφέρεια (80-85). Οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, με τον Σπανούλη να ευστοχεί σε ένα καθοριστικό καλάθι στη συνέχεια, φέρνοντας την ομάδα του στο +5 (84-89) στα 58’’ πριν το τέλος. Οι παίκτες του Κεμζούρα στη συνέχεια διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη νίκη με 91-93!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 20 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Εντούρ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αμπάλντε 1, Λαμπεϊρί 2 (5 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 11 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 2 (1/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βίβες 6 (2), Σαν Εμετέριο 23 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/11 βολές, 4 ριμπάουντ), Σάστρε 1, Ντόρνεκαμπ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 2, Πολ 12 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 8 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα), Σπανούλης 10 (3/4 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 17/34 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 27/34 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/33 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 15/21 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα παίξει εκτός έδρας με τη Χίμκι (14/1 στις 19:00) και με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (17/1 στις 19:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (14/1 στις 21:00) και τη Μπάγερν Μονάχου (17/1 στις 20:30).