2020-06-25 00:07:32
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός στον τελικό με Μασούρα και...Παπαπέτρου
Ο Ολυμπιακός παίζοντας καλά στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο του αγώνα ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου, επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό που θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Τα γκολ του Μασούρα στο 65' και του Καμαρά είκοσι λεπτά αργότερα σφράγισαν την πρόκριση για τους Πειραιώτες. Σπουδαία παρουσία ο Καμαρά, εξαιρετικός ο Σα

κράτησε ξανά πίσω το μηδέν με συνεισφορά από Σεμέντο και Μπα και όλη την άμυνα, σωστές οι αλλαγές του Μαρτίνς που έβγαλε από το ματς Μπουχαλάκη και Λοβέρα και άλλαξε την εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Έκανε φάσεις ο ΠΑΟΚ, ίσως θα μπορούσε να σημειώσει ένα γκολ και να βάλει πιο... δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά ως γενική εικόνα και των δύο αγώνων σε Τούμπα και Καραϊσκάκη, δεν τίθεται θέμα ανωτερότητας και δίκαιης πρόκρισης. Ωστόσο απίστευτα πράγματα έγιναν από τον Ολλανδό διαιτητή της αναμέτρησης, Μπιόρν Κάιπερς, αλλά και τον τέταρτο διαιτητή, Αναστάσιο Παπαπέτρου που χάρισαν ουσιαστικά το δεύτερο γκολ στον Ολυμπιακό, αφήνοντας τον Κώστα Φορτούνη να μπει παράτυπα στον αγωνιστικό χώρο! Συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό ο Κώστας Φορτούνης βρέθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου μαζί με τον Ελ Καντουρί ύστερα από σύγκρουση που είχαν, προκειμένου να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες
. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού, ωστόσο, μπήκε παράτυπα στον αγωνιστικό χώρο, αφού το παιχνίδι δεν είχε διακοπεί, έκλεψε την μπάλα και έβγαλε τον Μαντί Καμαρά απέναντι στον Πασχαλάκη, διαμορφώνοντας το 2-0 υπέρ των ερυθρόλευκων. Η συγκεκριμένη απόφαση από Κάιπερς και Παπαπέτρου όπως ήταν φυσικό προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΠΑΟΚ αφού η φάση θα έπρεπε να είναι ως μη γενόμενη, δεδομένης της παράτυπης εισόδου του Κώστα Φορτούνη.