2020-07-06 00:00:34
Φωτογραφία για Έχασε ευκαιρία ο Παναθηναϊκός απέναντι σε έναν κακό Ολυμπιακό
Ένας Παναθηναϊκός με χίλια προβλήματα, με ενδεκάδα ανάγκης και ένα προπονητή με ημερομηνία λήξης έβαλε δύσκολα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και διεκδίκησε την νίκη με ίσους όρους, αλλά έμεινε στο 0-0. Οι Ανουάρ και Χατζηθεοδωρίδης έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση με τα πράσινα, οι Θεοχάρης και Αλεξανδρόπουλος έπαιξαν σαν… βετεράνοι,

Κουρμπέλης και Κολοβέτσιος ήταν οι δύο αμυντικοί "πυλώνες" για τον Γιώργο Δώνη. Μοιραίος για το "τριφύλλι" ήταν ο Φεντερίκο Μακέντα, ο οποίος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο δεκάλεπτο με το τετ α τετ απέναντι στον Σα από ασίστ του Μπουζούκη. Προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Γιώργος Κομίνης, ακόμη και με τη βοήθεια του VAR, μετέτρεψε προσωρινά το ματς σε… κωμωδία, αλλά ο Σωκράτης Διούδης τον έβαλε στη θέση του. Ο Έλληνας διαιτητής δεν έβγαλε από το παιχνίδι με δεύτερες κίτρινες τους Μπα στο πρώτο μέρος και Χασάν στο δεύτερο, ενώ καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε "βουτιά" του Βαλμπουενά
. Μάλιστα, είχε και το θράσος να βγάλει κίτρινη στον Γιώργο Δώνη, ο οποίος βγήκε έξω από τα… ρούχα του. Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την χειρότερή του εμφάνιση μετά την διακοπή λόγω κορονοϊού, ίσως και την πιο αδιάφορη όλης της σεζόν. Συνολικά οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν να κάνουν... αγγαρεία, δεν έπαιξαν σε καμία περίπτωση το θελκτικό-αποτελεσματικό ποδόσφαιρο των προηγούμενων αγώνων. Σε κακή βραδιά ο Βαλμπουενά, καμία "ανταπόκριση" από τον Γκασπάρ που ήταν μάλιστα στο αρχικό σχήμα και αντί να "σκιστεί" να δείξει πράγματα ήταν μέτριος ως κακός. Ο Μπα ήταν τραγικός και βγήκε αλλά στη θέση του μπήκε ο Σισέ που ήταν ακόμα χειρότερος, ο Λοβέρα ενώ είχε όρεξη ήταν εντελώς αναποτελεσματικός και δεν είχε απέναντί του τίποτα σούπερ σταρ αλλά κάτι πιτσιρίκια που έπαιζαν όμως παθιασμένα. Μέχρι και ο Καμαρά που έκανε... όργια τον τελευταίο μήνα, χωρίς να είναι κακός, παρασύρθηκε και αυτός στη μετριότητα όλης της ομάδας. Γενικότερα οι ερυθρόλευκοι ήταν σε φάση... άντε να τελειώνουμε και ευτυχώς που οι πράσινοι δεν έκαναν γκολ τις ευκαιρίες που είχαν, ειδικά στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει παρά μόνο σε μια φάση με τον Ελ Αραμπί στο δεύτερο ημίχρονο.