2020-08-24 00:37:52
Φωτογραφία για Γερμανική κυριαρχία στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ήταν η καλύτερη ομάδα από το restart και μετά και έφτασε ως την κορυφή της Ευρώπης. Η Μπάγερν κέρδισε την Παρί με 1-0, χάρις σε γκολ του Κομάν κι έκανε το τρεμπλ, σηκώνοντας το 6ο Champions League/Πρωταθλητριών στην ιστορία της. Έχασε ευκαιρίες και η Παρί αλλά κατέβασε ρολά ο Νόιερ. Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο πρώτο τέταρτο αλλά σταδιακά η Παρί έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο και στο 18’ ο Εμπαπέ άνοιξε κάθετα στον Νεϊμάρ, εκείνος έκανε το σουτ από αριστερά και ο Νόιερ είπε όχι εντυπωσιακά με τα πόδια. Η Μπάγερν απάντησε στο 22’ στη φάση της Παρί καθώς ο Λεβαντόφσκι κατέβασε στην περιοχή κι έκανε φοβερό γύρισμα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Νάβας και στο 24’ ο Παρί βγήκε όμορφα στην κόντρα, ο Ντι Μαρία άλλαξε υπέροχα με τον Αντέρ αλλά ο Αργεντινός από ιδανικό σημείο σούταρε με το δεξί και αστόχησε. Το ματς είχε ανοίξει, η Παρί είχε το μομέντουμ και στο 29’ ο Αντέρ έπιασε όμορφο σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στον Γκορέτσκα και να φεύγει έξω
. Το ματς είχε ανοίξει και στο 32’ ο Μίλερ σέντραρε από δεξιά, ο Λεβαντόφσκι πήρε μια δύσκολη κεφαλιά αλλά ο Νάβας είπε όχι και στο 45’ μετά από τραγικό λάθος του Αλάμπα, ο Εμπαπέ έκλεψε, άλλαξε με τον Ντι Μαρία αλλά από το πέναλτι και όντας μόνος του, πλάσαρε πάνω στον Νόιερ. Στο 45+1’ Κομάν πέρασε τον Κέρερ κι έπεσε στην περιοχή αλλά ο Ορζάτο και οι βοηθοί του στο VAR δεν έδωσαν πέναλτι. Το παιχνίδι ήταν κακό και σκληρό στην επανάληψη κι όμως στο 59ο λεπτό η Μπάγερν άνοιξε το σκορ. Οι Βαυαροί άλλαξαν πανέμορφα την μπάλα, ο Κίμιχ γέμισε έξυπνα από δεξιά και ο Κομάν με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έγραψε το 0-1. Στο 61’ ο Κομάν έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Κιμπεμπέ έσωσε προ του Λεβαντόφσκι και στο 63’ ο Κίμιχ σέντραρε από δεξιά, ο Κομάν πλάσαρε στο 2οψ δοκάρι αλλά ο Σίλβα έσωσε στη γραμμή. Στο 67ο λεπτό ο Ντι Μαρία έβγαλε πανέμορφα από δεξιά αλλά ο Εμπαπέ έπιασε αέρα και ο Νόιερ μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 70’ ο Ντι Μαρία έβγαλε μαγική πάσα στον Μαρκίνιος, που βγήκε μόνος με τον Νόιερ και είδε τον Γερμανό να τον νικά με τα πόδια. Οι Παριζιάνοι ανέβηκαν κι άλλο και στο 74ο λεπτό ο Μπερνάτ έκανε φοβερή ενέργεια κι έστρωσε στον Νεϊμάρ, που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε, ενώ στο 85’ το φάουλ του Κοουτίνιο έφυγε λίγο έξω. Στο 90+2’ ο Εμπαπέ έβγαλε κάθετα στον Νεϊμάρ που γύρισε όμορφα από αριστερά αλλά ο Τσούπο Μότινγκ δεν βρήκε την μπάλα που έφυγε λίγο έξω.