2020-09-13 22:43:48
Φωτογραφία για Απογοήτευσε ο Παναθηναϊκός στη Τρίπολη
Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη με 1-0 στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα. Ο Αστέρας ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Αλί Μπαμπά να βγαίνει απέναντι στον Διούδη, από γύρισμα του Κρέσπι από δεξιά, να τον πλασάρει αλλά τον Διούδη να βάζει το πόδι του και τον Βέλεθ να διώχνει πάνω στη γραμμή. Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ριέρα, αλλά ο Διούδης έδιωξε δύσκολα με γροθιές. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανέβει και στο 22ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο να διώχνει την μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα μετά από καραμπόλα στην περιοχή του Αστέρα. Ενώ, διπλή ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι και στο 29'. Ο Καρλίτος έκανε τη σέντρα με τον Παπαδόπουλο να πιάνει την κεφαλιά του Σαβιέρ και τον Καρλίτος να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο ομπήκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια
. Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες εμφάνισαν υποτονική εικόνα, ωστόσο ο Αστέρας φάνηκε πιο κινητικός. Έτσι, η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 73', με τον Ριέρα να φεύγει στην κόντρα, να «αδειάζει» διαδοχικά Μαυρομμάτη και Πούγγουρα και με άπιαστο σουτ με το αριστερό στη γωνία του Διούδη να κάνει το 1-0. Στο 80ο λεπτό οι πράσινοι είχαν δοκάρι, μετά τη σέντρα του Μαυρομμάτη από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη ήταν άστοχη. Τρία λεπτά αργότερα με σουτ του Τασουλή ο Αστέρας απάντησε στα δοκάρια. Ενώ, μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, παρά την ευκαιρία των γηπεδούχων στο 90+1' με το σουτ του Μπαράλες που πέρασε ελάχιστα άουτ.