2020-09-25 00:53:03
Φωτογραφία για Η Μπάγερν κρατάει τα σκήπτρα στην Ευρώπη

Μετά από επτά χρόνια η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στην κορυφή του UEFA Super Cup μιας και επικράτησε 2-1 στην παράταση (1-1 κ.α.) της Σεβίλλης στον τελικό που διεξήχθη παρουσία κόσμου στην Puskas Arena. Το σκορ άνοιξε στο 11΄ ο Οκάμπος με πέναλτι που κέρδισε ο Ράκιτιτς από τον Αλάμπα. Η Μπάγερν αντέδρασε και ισοφάρισε σχετικά γρήγορα. Στο 34΄ οι Μίλερ-Λεβαντόφσκι-Γκορέτσκα έκρυψαν τη μπάλα και ο τελευταίος έγραψε από κοντά το 1-1. Στη συνέχεια οι Βαυαροί είχαν την ανωτερότητα, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες με Λεβαντόφσκι (30΄), Γκάμπρι (58΄), Παβάρ (76΄), όμως ήταν ο Νόιερ αυτός που τους κράτησε ζωντανούς. Σε αντεπίθεση της Σεβίλης στο 87΄ ο Ελ Νεσίρι βρέθηκε εντελώς μόνος και πλάσαρε, όμως ο αρχηγός της Μπάγερν πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου ήρωας ήταν ο Χάβι Μαρτίνεθ. O έμπειρος Ισπανός μπήκε ως αλλαγή στο 99΄ και πέντε λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κεφαλιά και χάρισε στη Μπάγερν το τρόπαιο.