2020-11-08 23:05:08
Φωτογραφία για Ο Απόλλων έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ

Ο Απόλλων Σμύρνης έβαλε... δύσκολα στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Ριζούπολης, αλλά ηττήθηκε με 1-3! Δύο πέναλτι στο τελευταίο 20λεπτο του ματς, έκριναν το ματς. Το πρώτο μάλιστα έγινε πάνω στην γραμμή και χρειάστηκε το VAR για να καταλογιστεί. O ΠΑΟΚ δεν είχε την μπάλα στα πόδια του. Αντίθετα, ο Απόλλων πήρε την κατοχή. Αλλά οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου έκαναν πολλά λάθη και δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Στο 15' από κόρνερ των γηπεδούχων μάλιστα, ο ΠΑΟΚ έφυγε στην κόντρα. Οι αμυντικοί της Ελαφράς Ταξιαρχίας δεν γύρισαν να αμυνθούν και ο Σφιντέρσκι αφύλακτος από το χώρο του κέντρου έφτασε ως την περιοχή, όπου πλάσαρε τον Βέρχουλστ για το 0-1. Στο 23' από νέο... κόλλημα της άμυνας της Ελαφράς Ταξιαρχίας, ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να κάνει το 0-2. Ο Ίγκασον έκανε μία σαραντάρα μπαλιά, ο Ζίβκοβιτς μπήκε στην περιοχή, ο Βρούσιτς τον ανέτρεψε και ο Παπαπέτρου έδειξε την άσπρη βούλα
. Από τη χρήση VAR διαπιστώθηκε πως υπάρχει οφσάιντ στην αρχή της φάσης και ο Απόλλων γλίτωσε το 0-2. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-1 στο 29' στην πρώτη τους φάση στο ματς. Ο Μπεντινέλι σέντραρε και ο Ιωαννίδης έστειλε με το κεφάλι την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Μάλιστα ο Απόλλων πήρε και μέτρα στο γήπεδο. Ανέβηκε αρκετά και δυσκόλεψε την ανάπτυξη της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Μουργκ στο 41', το οποίο απέκρουσε με γροθιές ο Βέρχουλστ. Ο Απόλλων ανέβηκε πιο ψηλά στην επανάληψη. Ο Ζίβκοβιτς σκόραρε στο 49' αλλά και αυτή η φάση ήταν σαν να μην έγινε αφού ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν οφσάιντ και ο Παπαπέτρου υπέδειξε την παράβαση. Η Ελαφρά Ταξιαρχία είχε ένα πολύ καλό πεντάλεπτο μεταξύ 59' και 64' στο οποίο βρήκε και το γκολ! Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Τσιλούλης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς! Με τον Σφιντέρσκι ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 69', σαν μια πρώτη αντίδραση στο γκολ των γηπεδούχων. Νέο σουτ του Πολωνού στο 72', μπλόκαρε ο Βέρχουλστ. Στο 75' ο Σφιντέρσκι κέρδισε πέναλτι με το οποίο ο ΠΑΟΚ... έδιωξε το όποιο άγχος τον κυρίευσε μετά την ισοφάριση. Ο Λισγάρας πάτησε τον φορ του ΠΑΟΚ πάνω στην γραμμή της περιοχής, το VAR ειδοποίησε τον Παπαπέτρου ο οποίος έδωσε το πέναλτι. Ο Σβαμπ το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-2 και δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Παράσχος ρίσκαρε κι άλλο προκειμένου να φτάσει ξανά στην ισοφάριση η ομάδα του. Ο Γκαρσία, από την άλλη έβαλε και τρίτο κεντρικό αμυντικό, ενώ οι παίκτες του ξεκίνησαν... τις καθυστερήσεις. Κοντά στο γκολ έφτασε όμως ο ΠΑΟΚ με δύο σουτ στην εστία, μετά από αντεπίθεση στο 94' και στο 95' με Τσόλακ και Αουγκούστο αντίστοιχα. Και στο 96' ήρθε νέο πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ αφού σε προβολή του Μιχαηλίδη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπρούσιτς και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την "άσπρη βούλα". Ο Ντάγκλας Αουγκούστο ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-3 για τον ΠΑΟΚ, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.