2020-12-21 18:00:14
Φωτογραφία για Ο Άρης δουλεύει σαν μια καλοκουρδισμένη μηχανή

Πολλά έχουν ειπωθεί για τον χαρακτήρα που βγάζει στο γήπεδο ο Άρης, για την ποιότητα του έμψυχου υλικού του,  αλλά και για το πολύ καλό κλίμα που υπάρχει στα αποδυτήρια. Όλα τα προαναφερόμενα ισχύουν και είναι μέσα στους λόγους που δικαιολογούν απόλυτα την εξαιρετική πορεία του Άρη. Με βάση τα στατιστικά, πάντως, ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα των κιτρινόμαυρων τη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο είναι η διαχείριση του παιχνιδιού. Ο Άρης έχει  προηγηθεί στις οκτώ από τις εννιά νίκες (ανέτρεψε το σκορ μόνο στη πρεμιέρα απέναντι στη Λαμία με 3-1) που έχει κάνει τη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ούτε μια από τις οκτώ ομάδες οι οποίες βρέθηκαν πίσω στο σκορ απέναντι στους κιτρινόμαυρους δεν κατάφερε να τον απειλήσει. Όχι μόνο  δεν μπόρεσαν οι αντίπαλοι να ανατρέψουν το σκορ, αλλά δεν πέτυχαν ούτε γκολ. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, το γεγονός ότι ο Άρης έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του σε οκτώ από τα δώδεκα παιχνίδια που έχει δώσει στο πρωτάθλημα, έχοντας τη τρίτη καλύτερη άμυνα (πίσω από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ) με παθητικό εφτά γκολ
. Ο Άρης δουλεύει σαν μια καλοκουρδισμένη μηχανή.  Οι παίκτες εφαρμόζουν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο το πλάνο του προπονητή, Άκη Μάντζιου. Είναι πολύ δύσκολο όχι απλά να σκοράρει κάποια ομάδα αλλά και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τη εστία του Άρη. Οι αλλαγές του Έλληνα τεχνικού παίζουν  καταλυτικό ρόλο στο συγκεκριμένο κομμάτι της διαχείρισης του παιχνιδιού και της τελικής έκβασης  του. Ο Άρης βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και από αγωνιστική σε αγωνιστική, δείχνει ότι μαθαίνει να εκμεταλλεύεται ολοένα και περισσότερο τα πλεονεκτήματα που έχει σαν ομάδα.

Πηγή: to10.gr