2021-01-03 20:00:08
Φωτογραφία για Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τον ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ παραλίγο να κάνει το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα για το 2021, αλλά τελικά ήρθε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΛ στη Λάρισα. Ο Δικέφαλος έχασε πλήθος ευκαιριών κατά τη διάρκεια του 90λεπτου στο Αλκαζάρ, δέχθηκε γκολ στη μοναδική φάση των γηπεδούχων στο 70′ από τον Πινακά, αλλά έσωσε την παρτίδα στην τελευταία φάση με εύστοχο πέναλτι του Βιεϊρίνια. Οι ασπρόμαυροι ήταν εμφανώς ανώτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα, είχαν ρυθμό, την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Προσπάθησαν κυρίως από την αριστερή πτέρυγα με Γιαννούλη, Τζόλη και Ελ Καντουρί να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και απείλησαν για πρώτη φορά στο 12′ με σουτ του Σφιντέρσκι. Πηγή επικίνδυνων φάσεων ήταν και τα κόρνερ του Μουργκ από δεξιά, με την μπάλα να φτάνει σε επίκαιρα σημεία εντός περιοχής αλλά να μην το εκμεταλλεύονται οι παίκτες του ΠΑΟΚ, όπως στο 30′ που η προβολή του Τζόλη διώχτηκε πάνω στη γραμμή από αμυντικούς
. Ο νεαρός επιθετικός αστόχησε και στο 37′ με σουτ από κοντά, την ίδια ώρα που η ΑΕΛ δε φάνηκε καθόλου επιθετικά πέρα από κάποια μακρινά σουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Δικέφαλο ήρθε στο 43′. Η κεφαλιά του Ίνγκασον από κοντά κόπηκε από τον Ναγκί πάνω στη γραμμή και στην επαναφορά, ένα δυνατό σουτ του Μουργκ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα απομακρύνθηκε. Έτσι, παρά την καθολική υπεροχή του ΠΑΟΚ με 0-8 κόρνερ, 3-9 τελικές και 33-67 κατοχή μπάλας, το πρώτο ημίχρονο έμεινε χωρίς σκορ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ψάχνει το γκολ και έφτασε κοντά τόσο στο 48′ με τον Τζόλη όσο και στο 52′ με δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια που έφυγε άουτ. Μοναδική ευκαιρία χάθηκε και στο 54′ με τον Ζίβκοβιτς που βρέθηκε μόνος αλλά σούταρε ψηλά. Όσο ο Δικέφαλος δεν έβρισκε δίχτυα, τόσο περισσότερο το παιχνίδι μεταφερόταν μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ. Στο 65′, ο Τζόλης σούταρε από καλή θέση αλλά ο Ναγκί μπλόκαρε. Τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, και στην πρώτη και μοναδική φάση της, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Στο 69′, ο Πινακάς πέρασε Βαρέλα και Ίνγκασον και με σκαφτό πλασέ έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ απείλησε κυρίως από… αέρος με κεφαλιές του Βιεϊρίνια στο 82′ και του Τζόλη στο 86′ αλλά δε βρήκε στόχο. Τελικά, φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό του ματς για κερδίσει πέναλτι ο Σφιντέρσκι από τον Ναγκί, την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιεϊρίνια και έγραψε το τελικό 1-1.