2021-01-12 23:51:14
Φωτογραφία για Μαγική νίκη του Ολυμπιακού στο Τελ Αβίβ

O Oλυμπιακός, παρά τις απουσίες και την εχθρική διαιτησία, πήρε μία θρυλική νίκη στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι, καθώς επιβλήθηκε με 89-87 των Ισραηλινών στην παράταση. Με αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 10-8, ενώ το σύνολο του Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 8-11. H Mακάμπι είχε τα ηνία από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ήταν πιο εύστοχη από τους ερυθρόλευκους και βρέθηκε έως και στο +8 (16-8, 7'). Ο Ολυμπιακός από τη μεριά του δεν άφησε τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να αποκτήσουν διψήφια διαφορά, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει από τα 6μ75 (έκλεισε το πρώτο μισό με 1/8 τρίποντα), με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς σε ρόλο κυνηγού (40-33, 20΄). Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς μετά την ανάπαυλα, καθώς το σύνολο του Μπαρτζώκα ανέβασε στροφές μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα(48-49, 27')
. Έκτοτε η αναμέτρηση πήρε φωτιά, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξοντώνονται και να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη, αλλά και τους Ισραηλινούς να παίρνουν και εκ νέου το προβάδισμα (55-52, 30'). Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Σλούκα βρέθηκε σε θέση οδηγού (57-60, 36'), ενώ λίγο αργότερα ο Βεζένκοφ με τρίποντο έδωσε «αέρα» 4 πόντων στους συμπαίκτες του (61-65, 37'). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με ένα επιμέρους 5-2, μείωσαν στο καλάθι (66-67, 38'), ενώ ο Γουιλμπέκιν με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια έδωσε το προβάδισμα στη Μακάμπι (69-67, 39'). Με 48'' να απομένουν και το σκορ στο 71-69 ο Καλοϊάρο αστόχησε σε τρίποντο και ο Βεζένκοφ ισοφάρισε σε 71-71 με 2/2 βολές. Στη ρουλέτα των βολών, ο Ντόρσεϊ ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 72-71 και εν συνεχεία ο Σλούκας που ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας διαμόρφωσε το 73-73 της κανονικής περιόδου. Στην παράταση, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και όλα έδειχναν πως θα χρειαστούν ακόμη 5' για την ανάδειξη του νικητή, όταν ο Γουιλμπέκιν κέρδισε ένα... τραβηγμένο φάουλ, έχοντας δικαίωμα για 3 βολές, με το σκορ στο 85-88. Ο παίκτης των Ισραηλινών ευστόχησε σε 2/3 και στη συνέχεια ο εξαιρετικός Λαρεντζάκης διαμόρφωσε από τη γραμμή των βολών το τελικό 87-98.