2012-07-06 23:15:09
Φωτογραφία για ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΠΟΛΥ Ο ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ ΑΛΛΑ... ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ 79-80 ΑΠΟ ΤΗ ΝΙΓΗΡΙΑ
Η Εθνική Ελλάδας μπασκετ δεν τα κατάφερε κόντρα στη Νιγηρία, η οποία επικράτησε στο τέλος με 80-79 και πήρε αυτή την πρόκριση στα ημιτελικά.

Κακή εμφάνιση για την ελληνική ομάδα, που είχε μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ (17 επιθετικά οι αντίπαλοι), κακή επιθετική λειτουργία και αστοχία στις βολές (17/28), ενώ δεν σφυρίχτηκε πεντακάθαρο φάουλ στην εκπνοή σε προσπάθεια για τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με τη συνήθη πεντάδα των Καλάθη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση και σύντομα επέβαλε το νόμο της, αφού με αφετηρία την εξαιρετική της άμυνα έκανε ένα σερί 10-0 (10-2). Η Νιγηρία από την πλευρά της με διαδοχικά έμμεσα και… κανονικά τρίποντα, αλλά κι εκμεταλλευόμενη την ελληνική αστοχία στα μακρινά σουτ και του Σπανούλη στις βολές (3/8 στο ξεκίνημα) κατάφερε να προηγηθεί, 14-15. Οι διεισδύσεις των Αφρικανών αποτελούσαν μεγάλο πρόβλημα για την Ελλάδα, ο Ηλίας Ζούρος αναζητούσε το κατάλληλο σχήμα χρησιμοποιώντας δέκα από τους δώδεκα παίκτες του, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί ισόπαλο, 21-21.

Κρατώντας τους αντιπάλους άποντους για πέντε αγωνιστικά λεπτά και με διαδοχικά τρίποντα από Σπανούλη και Μπράμο, η Εθνική μπήκε με ένα 8-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά με προσωπικές ενέργειες του ΝΒΑερ Αλ Φαρούκ Αμίνου, η Νιγηρία προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, με την ελληνική ομάδα να ελέγχει το ρυθμό και να προηγείται στο ημίχρονο με 42-30. Όλα αυτά κι ενώ η Εθνική είχε μόλις 10/18 βολές και 9 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιρόνου η Νιγηρία μείωσε αλλά ο Αμίνου φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ και η Ελλάδα με ηγέτη τον Σπανούλη έφερε τη διαφορά στο +13, αλλά και πάλι δεν «καθάρισε» το ματς και με κακές επιθετικές επιλογές αλλά και χαλάρωση της άμυνας το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το «εύθραυστο» 56-50.

Η αντεπίθεση της Νιγηρίας συνεχίστηκε και μάλιστα δύο λεπτά πριν το τέλος η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ (71-73). Μία βολή του Σπανούλη, που έπαιζε σχεδόν μόνος του στην επίθεση, μείωσε στον πόντο (72-73), αλλά με καλάθι του Νταγκουντούρο οι Αφρικανοί έφτασαν στους τρεις (72-75). Το παιχνίδι έγινε θρίλερ αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο και τελικά ο Νταγκουντούρο στα 3,5’’ πριν τη λήξη κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στην τελευταία φάση ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, όπου όμως του έγινε πεντακάθαρο φάουλ που δεν καταλογίστηκε.

Δεκάλεπτα: 21-21, 42-30, 56-50, 79-80.

Ελλάδα: Μπουρούσης 18, Ζήσης 2, Σπανούλης 25, Καλάθης 3, Φώτσης 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 8, Μπράμος 4, Μαυροειδής 6, Μάντζαρης 1, Καϊμακόγλου.

Νιγηρία: Σκιν 6, Ντιόγκου 17, Νταγκουντούρο 14, Ομπασοάν 7, Αλάντε Αμίνου 9, Αλ Φαρούκ Αμίνου 13, Ογκούτσι 10, Άρτσιμπονγκ 2, Ογεντέζι 2, Ουγκμποάγια.